Aktuality

Aktuality

Novinky a zajímavosti z Krčského lesa a okolí

Pomozte nám chránit skrytý poklad Krčáku

Věděli jste, že v Kunratickém lese roste velmi vzácný druh houby? Jedná se o hřib bronzový – velmi krásnou jedlou houbu, lákající k utrhnutí, ale kterou byste měli určitě nechat v lese.

Zájem o komentované prohlídky Roztyly Plaza překonal očekávání

V červnu se na pražských Roztylech uskutečnily komentované prohlídky nové administrativní budovy Roztyly Plaza, nacházející se v blízkosti Krčského lesa v ulici Tomíčkova. Budova, která se pyšní moderní architekturou a jedinečným uměleckým dílem, přilákala nečekaně vysoký počet návštěvníků.

Důležitá ulice u Krčáku bude v červenci neprůjezdná

Z důvodu rozsáhlých oprav zpomalovacích prahů bude během léta na několik týdnů zcela uzavřena jedna z důležitých dopravních tepen v Kunraticích. Během července řidiči neprojedou ulicí K Verneráku vedoucí okolo jižní části Krčského lesa.

Páté vydání magazínu o Krčském lese je na světě

Už přes šest let se magazín Krčák žije těší velké oblibě ve své online formě a jednou za rok se transformuje do speciálního tištěného čísla. Také součástí letošního vydání jsou zajímavé články, které přibližují historii, současnost i budoucnost této zelené oázy v srdci hlavního města.

Sezóna oblíbených kunratických jahod zahájena

Sezóna oblíbených jahod z Kunratic je konečně tady! Letošní prodej byl zahájen 15. května, a přestože se samosběr možná nebude konat kvůli velkým ztrátám po mrazech, stánkový prodej je v plném proudu.

Okolí Krčáku je zase o něco čistší

Z Krčáku a Roztyl zmizely tuny odpadu. Do úklidu v okolí stanice metra, parku Nové Roztyly a části Krčského lesa se pustili i zaměstnanci společnosti Passerinvest Group.

Budoucnost Kunratického zámku

Při hledání nového majitele Kunratického zámku došlo k zásadnímu obratu. Vyjádření starostky pražských Kunratic mapuje nedávné události, které změnily budoucnost této významné stavby nedaleko Krčáku.

Jarní úklid Krčského lesa

Uklízíte na jaro ve svých domácnostech, dáváte do pořádku zahradu po dlouhém zimním období? Stejně jako vaše domovy i Krčák se musí uklidit, jen plochu má mnohem větší, proto je potřebná pomoc spousty dobrovolníků.

Soví brko. Zapojte se do zimní výtvarné soutěže

V Krčáku i na jiných místech v Praze žije řada druhů chráněných sov. Jejich jména jsou nám možná povědomá, někdo je dokonce i slyšel, ale málokdo je viděl. Zimní čas si můžete nyní zkrátit výtvarnou soutěž zaměřenou právě na sovy.

Čtvrtý ročník komunitní včelnice startuje už v lednu

Staňte se včelařem na zkoušku v Krčském lese. V rámci čtvrtého ročníku komunitní včelnice si můžete u rybníka Labuť pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Ale pozor, hlásit se můžete už jen do 31.…

Startuje prodej vánočních stromků, které lze zasadit v Krčáku

Pokud chcete tento rok oslavit Vánoce se stromečkem, který nemusíte v lednu vyhodit, neváhejte se zapojit do sedmého ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností. V rámci něj jsou za 150 Kč k dispozici stovky živých stromků v květináčích, který je možné na jaře vysadit v Krčském…

Navštivte Den stromů v Krčském lese

V Krčském lese proběhne 20. září 2023 tradiční Den stromů, kde se návštěvníci budou moci ponořit do světa lesnictví a přírody. Akce nabídne pohled za oponu práce těch, kteří se starají o Krčák a naši městskou zeleň.

Jak využívat pikniková místa s ohništi v Krčáku

Na celém území Krčského lesa platí přísný zákaz rozdělávání ohně. Existují však dvě výjimky – v Krčáku se totiž nachází speciální pikniková místa s veřejnými ohništi, na kterých si můžete užít letní grilovačku nebo třeba opéct buřty.

Vyšlo čtvrté číslo časopisu Krčák žije

Čtvrté tištěné vydání magazínu o Krčském lese a jeho okolí je na světě! V novém čísle Krčák žije najdete opět spoustu aktualit, zajímavostí a článků z lokality Kunraticko-michelského lesa a Nových Roztyl.

Prodej kunratických jahod odstartoval

Sezóna oblíbených jahod z Kunratic byla oficiálně zahájena. Kunratická jahodárna Michala Jakoubka již prodává jahody na farmářských trzích. Stánek u kostela v Kunraticích by měl otevřít již na začátku června.

Chystané akce pro děti v okolí Krčského lesa

Přichází léto a s ním i čas veselí a akcí pro naše nejmenší. V následujících týdnech se v okolí Krčáku uskuteční celá řada dětských dnů a dalších akcí nabízejících zábavu a hry pro všechny.

Kdy se opět otevře srub Gizela v Krčáku?

V minulosti vyhledávaný srub Gizela s venkovním grilováním a fotbalovým hřištěm, který se nachází ve východní části Krčského lesa, je již roky uzavřen. Jak to vypadá s jeho dalším využitím?

Vyrazte za sovím houkáním do Krčského lesa

Tak jako každý rok se i letos v předjaří můžete vydat do nitra večerního Krčáku. V tomto období probíhají soví námluvy a tyto královny noci častěji reagují i na houkání ornitologických vábniček.

Netopýři v Krčáku se probudili ze zimního spánku

Třebaže se netopýří v listopadu ukládají k zimnímu spánku, který trvá až do března, zahlédnout je v Krčském lese můžete i nyní v lednu. A to dokonce i za bílého dne. Proč se netopýři probouzejí z hibernace a jak bychom se při setkání s těmito neúnavnými nočními lovci…

Ohňostroje a petardy ke Krčáku nepatří

Nezapomeňte, že i letos platí nová vyhláška zakazující používání petard, ohňostrojů a dalších pyrotechnických výrobků na řadě míst v Praze včetně Krčského lesa a jeho okolí.

Adventní koncerty a akce v okolí Krčáku

Vánoce se blíží a v následujících týdnech se v okolí Krčského lesa uskuteční spousta akcí a svátečních koncertů. Vybrali jsme pro vás několik tipů na vánoční zpívání koled nebo sváteční mše.

Stromy místo košů. Proč brát odpadky s sebou?

Z Krčáku a dalších pražských lesů se každý rok odveze více než 200 tun odpadu. Podle spousty návštěvníků však není v Krčském lese a dalších lokalitách odpadkových košů dostatek. Přitom existuje jedno velmi jednoduché řešení.

Do Krčáku za atmosférou středověkých i bájných bitev

V jihozápadním cípu Kunratického lesa, jen pár set metrů od libušské zástavby, leží rozvaliny Nového Hrádku. Gotický hrad postavený na příkaz krále Václava IV. podlehl obléhání husitů před více než šesti sty lety, středověké bitvy se zde ale odehrávají dodnes.

Pomozte koťatům z Krčského lesa

Už jste někdy v Krčáku narazili na potulující se kočky? Mají zde totiž krmné místo, o které se stará paní Lucie. Pomoci můžete i vy.

Krčák vs. HPP11: jak vznikají dezinformace o kácení lesa

Kunraticko-michelský les, známý také jako Krčák, patří mezi nejvýznamnější přírodní lokality Jižního Města i celé metropole. Někteří komunální politici se však rozhodli využít jeho obliby ve svůj prospěch a dlouhé roky staví svou podporu na dezinformacích o tom, že se chystá kácení Krčského lesa za…

V září v Krčáku proběhnou oslavy Dnů stromů

Tradiční Den stromů v Krčském lese se tento rok uskuteční ve středu 14. září, milovníky pražské přírody čeká bohatý celodenní program. O necelý týden později se bude konat komentovaná podvečerní vycházka.

V Kunraticích roste nový les, sází se i v Krčáku

Pražské Kunratice se už za pár let budou moci pyšnit dalším lesem. Kromě zámeckého parku, bažantnice a Krčského lesa, který zabírá skoro čtvrtinu plochy této městské části, zde vzniká další rekreační lokalita.

Jaká je budoucnost lokality Nové Roztyly?

Je tomu už deset let, co se dříve zdevastované území nedaleko stanice metra Roztyly začalo postupně měnit na nový volnočasový park plynule navazující na severovýchodní část Krčského lesa.

Včelařem na zkoušku. V Krčáku vzniká komunitní včelnice

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? Příležitost si vše vyzkoušet pod odborným dohledem budete mít přímo v Krčském lese.

U Krčáku se opět uskuteční tradiční dětský den

Ve čtvrtek 26. května 2022 proběhne v parku Nové Roztyly u severní hranice Krčského lesa dětský den plný zábavných aktivit a soutěží. Zájemci o rozvoj lokality se též mohou zúčastnit komentovaných prohlídek areálu.

Krčák a jeho okolí čekají jarní úklidové akce

Letošní jaro už klepe na dveře a s ním můžeme vyhlížet i pravidelné úklidové akce, které se konají po celé republice. Výjimkou nebude ani Krčský les, na který se dobrovolníci zaměří na přelomu března a dubna.

Krčský les letos bez petard

Od konce loňského roku platí v Praze nová vyhláška, která značně omezuje používání pyrotechniky v centru metropole i dalších místech. Nová pravidla se týkají i Krčáku a jeho okolí.

Kupte si stromek, který můžete po Vánocích zasadit v Krčáku

Chcete letošní Vánoce oslavit se stromečkem, který v lednu neskončí v popelnici? V rámci pátého ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností si za 150 Kč můžete pořídit živý stromek v květináči, který lze na jaře vysadit v Krčském lese.

Desítky rodin zavítaly na dětský den ke Krčáku

V blízkosti Krčského lesa se ve čtvrtek 17. června konala další pravidelná akce pro rodiny s dětmi. Na dětském dni v parku Nové Roztyly nechyběly nejrůznější zábavní aktivity nebo soutěže. Zájemci o rozvoj lokality mohli též navštívit komentované prohlídky.

Krčský les zaplavují pomalované putovní kamínky

Během pandemie se rozšířila nová aktivita – lidé malují na kameny nejrůznější obrázky a následně svá originální díla schovávají v lesích a parcích po celém Česku. Setkat se s nimi můžete i v Krčáku. Už jste tu také našli putovní kameny?

Park Nové Roztyly se opět rozšířil

Na jaře letošního roku byly dokončeny další úpravy volnočasového parku Nové Roztyly. Přibyly téměř dva tisíce metrů čtverečních a další lavičky a hřiště.

Velký altán jde k zemi. Nahradí ho nový

Jeden z důležitých orientačních bodů a současně největší přístřešek v Krčském lese je ve velmi špatném stavu. Velký altán u srubu Gizela proto nahradí nová stavba.

Krčský les mění oficiální název

Konec zmatků okolo názvu Kunraticko-michelského lesa. Problém je jednou provždy vyřešen. Oblíbený les mezi městskými částmi Praha 4, Praha 11 a Praha-Kunratice byl přejmenován.

Ukliďme Česko – Ukliďme Kunratický les

V sobotu 27. března proběhne další ročník celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko, jejímž cílem je zapojit co nejvíce dobrovolníku do úklidu černých skládek i běžného nepořádku. A uklízet se bude i v Kunratickém lese.

V Kunraticích vzniká zcela nový les

Krčák a Kunratická bažantnice již nebudou jedinými rekreačními lesy na území pražských Kunratic. Na začátku roku 2020 byly zahájeny práce na nově vznikajícím lese Na Musile.

Milovníci lesa sázeli v Krčáku nové stromy a stavili lavičky

Fanoušci lesa a dřeva se v polovině září potkali u památných sekvojovců v Krčském lese, aby oslavili Den dřevorádů 2020. Ten zorganizovala Nadace dřevo pro život, aby ukázala přínos dřeva jako naší obnovitelné suroviny pro českou veřejnost i planetu.

Přijďte zasadit strom do Krčského lesa

V Krčáku proběhne setkání milovníků lesa a dřeva s názvem Den dřevorádů. V neděli 13. září tu na vás čeká bohatý program, včetně sázení nových stromků nebo výroby laviček pro charitu.

V parku u Krčáku přibyla nová krmítka

Ve veřejném parku Nové Roztyly, který za severní hranicí plynule navazuje na území Krčského lesa, byla v posledních měsících postupně instalována nová dřevěná krmítka pro ptáčky.

Zahájení sezóny 2020 na koupališti Lhotka

Jaro už je za rohem a pomalu se tak můžeme začít těšit také na letošní koupací sezónu. Kdy bude tento rok otevřeno biotopové koupaliště Lhotka v Praze 4? A jaké novinky se chystají?

Spustili jsme novou verzi mobilního webu Krčák žije

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře magazínu Krčák žije, nejspíš jste již zaznamenali, že se vám na mobilních telefonech a tabletech změnilo jeho zobrazení. K jakým úpravám došlo a co všechno je nové?

Kde stavět nové byty? Blokovat brownfieldy nemá smysl

Jak řešit bytovou krizi v Praze? A jak město smysluplně rozvíjet? Přečtěte si názor Eduarda Forejta, který působí jako Business Development Director společnosti Passerinvest Group, jež chystá rekultivaci brownfieldu Interlov u Roztyl.

Povede tramvajová trať ke Krčáku?

Praha se chystá na další rozvoj tramvajové dopravy. Naposledy byla nová trasa otevřena v roce 2003. To se má nyní změnit. Nejblíže realizaci je trať, která povede nedaleko Krčského lesa.

O projektu Nové Roztyly

V lokalitě Nové Roztyly plánuje společnost Passerinvest Group pokračovat v nastavené firemní strategii odpovědného urbanistického developera.

Jak bude vypadat okolí metra Roztyly? Prohlédněte si vizi magistrátu

Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy představil územní studii okolí stanice metra Roztyly. Podnět ke vzniku této studie podala MČ Praha 11, která vyslyšela volání spolků působících v lokalitě Roztyl po dokumentu, jenž by komplexně a promyšleně zpracoval vizi, jak rozvíjet toto území.

Aktuální informace k plánované rekultivaci areálu Interlov

19. června 2019 proběhlo již třetí společné setkání v místě brownfieldu Interlov u Roztyl, kde se zájemci měli možnost dozvědět nové detaily k chystanému rozvoji lokality. Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co během večera zaznělo.

Problémy s vandalismem a nepořádkem v Krčském lese

Krčák je nejen druhý největší les v Praze, ale také jeden z nejnavštěvovanějších. Bohužel ne všichni návštěvníci lesa se však chovají tak, jak by měli. Které problémy jsou ty nejzásadnější? A je možné proti nim bojovat?

Zapojte se do společného úklidu Krčáku

Tuto sobotu 6. dubna se uskuteční tradiční celorepubliková akce společného úklidu veřejných míst - Ukliďme svět, ukliďme Česko. Připojit se můžete i ke skupinám v Krčském lese.

Rozhovor z Krčáku s legendami Panenkou a Dobiašem

Magazín Krčák žije vám přináší netradiční dvojrozhovor s fotbalovými legendami Antonínem Panenkou a Karolem Dobiašem z procházky po Krčském lese. Ne náhodou jsme se s nimi potkali právě zde, oba mají ke Krčáku silný vztah.

Zasaďte svůj vánoční stromek po svátcích v Krčáku

Ne všechny vánoční stromky musí v lednu automaticky skončit v popelnici. V rámci projektu "Vánoční jedlička s budoucností" si od Lesů hl. m. Prahy můžete za stovku pořídit živý stromek v květináči, který bude následně vysazen v Krčském lese.

Rozšířili jsme interaktivní mapu Krčského lesa

Prohlédněte si naší interaktivní mapu Kunraticko-michelského lesa. Naleznete zde tipy na výlety, restaurace, dětská hřiště, sportoviště, vzácné stromy, rybníky, studánky, ale také pěší, běžecké nebo cyklotrasy.

Nehrozí v Krčáku požáry?

Teploty v Praze momentálně přesahují 30 stupňů Celsia a na některých místech padají i rekordy. Jak moc hrozí případné požáry například v oblasti Krčského lesa? A je zde nyní povoleno kouřit?

Příjezdové cesty okolo Krčáku čeká oprava

Pokud jste se do Kunraticko-michelského lesa vydali někdy autem, určitě víte, v jakém stavu některé silnice a cesty jsou. Mnohé tedy určitě potěší zpráva o chystaných opravách hned několika komunikací v okolí Krčského lesa. Jak to ale ovlivní Velkou kunratickou?

Koupaliště Lhotka již otevírá!

V pátek 29. 6. bude zahájen zkušební provoz nově opraveného koupaliště na Lhotce na Praze 4. Děti s vysvědčením mají vstupné zdarma. Biotopové koupaliště potěší také alergiky, protože se pro čištění vody nebude používat chlór.

Kde se v okolí Krčského lesa vykoupat?

Blízko Krčáku se nachází celá řada koupališť, rybníků, venkovních i krytých bazénů. Ať už bydlíte v Krči, Kunraticích, Michli, Chodově, Roztylech, Hájích nebo třeba Záběhlicích, máme tu pro vás pár tipů, kam se během léta vyrazit osvěžit.

Co se chystá v bývalém areálu Interlov na Roztylech?

3. května 2018 představila společnost Passerinvest Group podrobnější plány k připravovanému projektu Nové Roztyly. Prezentace se uskutečnila v rámci setkání s veřejností a sportovně-zábavního odpoledne pro děti v bývalém areálu Interlov.

Dny dětí v okolí Krčáku

Mezinárodní den dětí slavíme každoročně 1. června. I tento rok se uskuteční plno akcí pro děti a rodiče v okolí Krčského lesa. Chystáte se na některou z nich?

Den vody u rybníka Labuť

Naučně vzdělávací akce Den vody pro školy a školky se uskuteční 5. dubna v Krčském lese u Rybníka Labuť.

Spouštíme nový magazín Krčák žije

Krčák žije je online magazín o Krčském lese a jeho okolí. Naleznete v něm tipy a rady, jak zde aktivně trávit čas, aktuální přehled akcí a novinek z lokality, ale také zajímavosti ze současnosti i historie lesa.