Krčský les zaplavují pomalované putovní kamínky

Během pandemie se rozšířila nová aktivita – lidé malují na kameny nejrůznější obrázky a následně svá originální díla schovávají v lesích a parcích po celém Česku. Setkat se s nimi můžete i v Krčáku. Už jste tu také našli putovní kameny?

 

Putovní hra se v posledních měsících stala opravdovým hitem. Největší facebooková skupina s názvem Kamínky už čítá přes 330 tisíc členů. Další tisíce až desítky tisíc členů mají i jiné skupiny, kde se sdružují „hráči“ z nejrůznějších koutů České republiky.

Princip hry je snadný a zapojit se může skutečně každý. Stačí na vybraný kamínek fixami nebo barvami namalovat jakýkoliv obrázek a na druhou stranu následně napsat název facebookové skupiny "Kamínky" a poštovní směrovací číslo, podle kterého je možné dohledat, odkud výtvor pochází. Samotné malování i následné hledání cizích uměleckých děl baví především děti, pro které se putovní kamínky staly v posledním roce jednou z aktivit, kterou bylo možné zabavit se v době pandemie.

Nalezený pomalovaný kamínek je možné si ponechat, nebo jej přenést zase na nějaké nové místo. Důležité je se o svůj objev podělit v některé ze skupin na Facebooku. Nález tak neudělá radost pouze vám, ale i původnímu tvůrci. K fotce kamínku je třeba přidat poštovní směrovací číslo, podle kterého je možné autory dle původní lokality profiltrovat a ti se tak mohou časem podívat, kam až jejich dílo doputovalo.

Přibývá také takzvaných kamínkovníků – určených míst, kde mohou lidé vystavovat své výtvory a ostatní je tak mohou snáze nalézt. Část komunity se však na kamínkovníky dívá poměrně kriticky, neboť jsou prý proti původnímu smyslu aktivity, kdy bylo k nalezení kamínků třeba trochu štěstí a náhody.

Z pražských lesů a parků se jedním z oblíbených míst na hledání a schovávání kamínků stává také Kunraticko-michelský les, známý spíše jako Krčák. Na drobné výtvory je možné narazit na hlavních turistických stezkách i náhodně po celém lese. Při troše štěstí se vám během jedné vycházky podaří nalézt třeba i deset různých kamínků.

A co vy? Už hru s putovními kameny hrajete také? Nebo jste si naopak říkali, proč se všude u stromů povaluje tolik pomalovaných kamenů?