Jak to letos bude s Velkou Kunratickou? Proběhne?

Legendární závod Velká Kunratická se v Krčském lese koná již od roku 1934. Letošní 87. ročník však komplikuje aktuální epidemická situace.

Za běžných okolností se tato oblíbená běžecká událost koná vždy druhou listopadovou neděli, původní termín tak připadal již na 8. listopadu 2020. Nyní je závod plánován na neděli 13. prosince a stále není jisté, zda se zaregistrovaní běžci budou moci zúčastnit.

Existuje totiž obava, že by hygienické stanice mohly nařídit opět vyšší opatření v rámci stupně PES 4, což by znamenalo, že bude celá akce zrušena a účastníkům vrácen registrační poplatek.

Pokud by ale do neděle epidemiologická opatření zůstala na stupni PES 3, Velká Kunratická proběhne. I tak to ale znamená, že dojde k zásadním úpravám dle požadavků hygienické stanice.

Jde primárně o omezení počtu startujících v některých kategoriích. Závodníkům, kterým byl start zrušen, bude nabídnuto vrácení registračního poplatku. Pořadatelé se omlouvají všem, které museli tímto způsobem vyřadit. Ohledně vrácení startovného budou účastníci informováni e-mailem nejpozději ve středu večer. Upravené startovní listiny byly již na webu Velké Kunratické aktualizovány.

Kategorie Ženy, juniorky byla omezena na pouhých 150 startujících. Závodu se budou moci zúčastnit pouze přihlášené běžkyně s čísly 1 až 150. V případě kategorie Muži, junioři, ženy Hrádek se jedná o omezení na 500 startujících – jde o startovní čísla 1 až 550. V kategoriích Žáci/žákyně mladší, kluci/děvčata mladší a kluci/děvčata starší startují všichni přihlášení, zatímco kategorie Dorostenky/dorostenci, žákyně/žáci starší se zcela ruší.

Také dojde k organizaci startujících do oddělených skupin. Celkem se bude jednat o 25 skupin na hlavním startu. Platí také to, že se závodící budou muset dostavit do prostoru závodu přesně 35 minut před startem.

Jediný vstup do registračního prostoru pro hlavní start bude umožněn od Dolnomlýnského rybníka. V případě vstupu do registračního prostoru Dětského startu půjde pouze o vstup z křižovatky ulic Krále Václava IV. a Beskydská. Do prostoru dětského startu bude navíc vpuštěno maximálně jedno dítě s jedním doprovodem.

Změny se nedotknou pouze běžců, ale také všech diváků. Celý prostor hlavního startu i cíle bude totiž naprosto uzavřen – jak divákům, tak doprovodu. Pořadatele vyzývají k respektování tohoto nařízení.