Zúčastněte se výlovu rybníka Labuť s doprovodným programem

Rybník Labuť v severozápadním cípu Krčského lesa čeká 12. 11. 2019 po devíti letech výlov. Pro školy a veřejnost bude připraven doprovodný program s několika stanovišti.

V úterý 12. listopadu se můžete jít podívat na výlov z více než hektar velkého rybníka Labuť, který se nachází na kraji Krčáku v blízkosti Vídeňské ulice. Půjde o poslední z třiceti čtyř pražských rybníků, kterých se letošní výlov týká. Jako první přišel na řadu 20. září rybník Práčský v Praze 10, 1. října se uskutečnil výlov také u dalšího rybníka v Krčském lese - u Dolnomlýnského, který najdete na opačné straně lesa v Kunraticích. Zde se navíc také uskutečnil speciální program školy.

A o doprovodný program nebudou ochuzeni ani návštěvníci výlovu u Labutě. Pro objednané školy a veřejnost bude 12. listopadu na několika stanovištích připraven program v podobě zajímavostí o rybách, rybářích, savcích a vodních ptácích. Vstup na akci je zdarma. Výlov začne v 9:00, konec je plánován na zhruba 11. hodinu. Více o akci najdete na oficiálních stránkách MČ Prahy 4.

 

O rybníku Labuť

Rybník Labuť byl vybudován pravděpodobně v sedmdesátých letech 19. století. Dle některých materiálů a historických map je ale možné, že se na tomto místě nacházel již po roce 1840. V letech 1960 a 1991 byl rekonstruován a v období mezi lety 2008–2009 pak došlo k jeho kompletní revitalizaci a odbahnění. O rok později, v roce 2010, došlo zatím k poslednímu výlovu.

Od roku 1960 je rybník zpevněn pomocí betonu. Z výstavby ani starších období se však nedochovaly žádné písemné doklady. Historicky byl však rybník značně menší a skládal se ze dvou oddělených částí. Mezi nimi vedla stará Vídeňská silnice, spojnice Prahy s Vídní, jež byla první uměle budovanou silnicí v habsburské říši. Původně byl rybník Labuť také průtočný, nyní je nádrž již obtékaná.

Rybník je od přelomu 19. a 20. století oblíbeným výletním místem, dodnes sem rodiny s dětmi chodí krmit kachny nebo jen tak posedět na jedné z laviček. Výhodou je také skvělá dopravní dostupnost díky blízké autobusové zastávce U Labutě. Najdeme tu také odpočinkový altán, jednu ze zastávek naučné stezky a památný strom jilm vaz. Právě tento přibližně 200 let starý strom je jediným památným jilmem na území celé Prahy. Obvod jeho kmene byl před několika lety změřen na úctyhodných 372 centimetrů a jeho výška dosahuje více než třiceti metrů. 

V blízkosti rybníka se nachází také restaurace a penzion U Labutě, který má prý středověkou tradici a dle některých záznamů se krčma na tomto místě nacházela už na přelomu 15. a 16. století. V mapě byla hospoda s jistotou zakreslena ještě před vznikem rybníka. 

Přesné umístění rybníka Labuť, restaurace U Labutě, památného jilmu nebo dalších míst najdete v naší interaktivní mapě.