Kupte si stromek, který můžete po Vánocích zasadit v Krčáku

Chcete letošní Vánoce oslavit se stromečkem, který v lednu neskončí v popelnici? V rámci pátého ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností si za 150 Kč můžete pořídit živý stromek v květináči, který lze na jaře vysadit v Krčském lese.

Lesy hl. m. Prahy zahájily v pondělí 22. listopadu prodej tradičních Vánočních jedliček v květináčích. Jedná se o lesní sazenice jedle bělokoré, které příliš nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po svátcích skončit vyhozené.

 

Z obýváku do Krčáku

Letos je do prodeje připraveno celkem 1 000 jedliček, které budou zájemci moct na jaře 2022 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy při příležitosti Dne pro jedličku. V uplynulých letech byly takto v Krčském lese vysázeny už stovky malých stromů. Polovina zhruba půlmetrových stromků pochází z lesní školky ve Staré Boleslavi, dalších 500 kusů vypěstovaly Lesy hl. m. Prahy v lesní školce v Čimickém háji.

Při dodržení správného postupu (pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti) by stromky měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech. A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese.

 

 

Ten, kdo nedisponuje vlastní zahradou, kam by jedličku po zimě mohl zasadit, anebo ten, kdo chce stromku věnovat úplnou svobodu, může jej na jaře 2022 vzít do lesa na akci Den pro jedličku, na níž se budou bývalé vánoční jedličky pod dohledem lesníků Lesů hl. m. Prahy vysazovat. Cena za jeden stromeček je 150 Kč. Kromě stromku kupující obdrží i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat.

Stromky seženete v Zahradnictví Ďáblice, ekocentru Prales a také v hájovnách Lesů hl. m. Prahy v Čimicích, Hostivaři, Chuchli a Šárce. Podrobné informace se dočtete na webových stránkách organizace. Další tipy pak naleznete zde.

 

Návrat jedle bělokoré do lesů

Jedle bělokorá v minulosti bývala naším nejhojnějším jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím. Výsadba mladých sazenic pomáhá postupně jedli bělokorou do české přírody zase vracet. Její sazenice jsou pravidelně součástí každoročních výsadeb v pražských lesích.