Nenechávejte psy volně pobíhat po Krčském lese

S příchodem jara přibývá případů napadené a uštvané zvěře v pražských lesích. Problém se týká i Krčáku, kde mezi časté oběti patří srnky a mufloni.

Všichni pejskaři by měli mít neustále na paměti, že pokud nemají stoprocentní kontrolu nad svým psem, nelze ho nechávat běhat zcela na volno. To platí i v parcích a jiných částech města.  

Zvláště v tomto období je důležité si to znovu připomenout, neboť zvěř během jara potřebuje více klidu – přivádí na svět mláďata. Ta jsou navíc snadnou kořistí, a dokonce tvoří přibližně dvě třetiny všech obětí, které ročně psi zahubí.

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy přijme ročně stovky zvířat pokousaných nebo jinak poraněných od psů. Bohužel pro dvě třetiny z nich hospitalizace končí tragicky – svým zraněným dříve či později podlehnou.

Nejčastěji jsou ošetřovány srnky, mufloni, veverky, ježci, zajíci nebo například kachny. Nemusí přitom uhynout pouze na samotné pokousání, často se stává, že pes svoji oběť uštve k smrti. Zvěř je velmi citlivá na stresové situace – k uhynutí mnohdy stačí, že jí jen pes prožene.

V lesích, na polích, lokách a v blízkosti vodních ploch je třeba mít psa na vodítku. V honitbách je navíc volný pohyb psů zcela zakázán a na nehonebních pozemcích platí, že majitel má povinnost postarat se o svého psa tak, aby v důsledku jeho nedbalosti nebylo ublíženo žádnému zvířeti.

Pokud chcete svého psa nechat trochu vyběhat, zvolte delší vodítko nebo stopovačku. Ideálně se pak vydejte na místa, kde je volný pohyb psů umožněn. V celé Praze existují desítky takzvaných psích luk a hřišť. Několik se jich nachází i v blízkosti Krčského lesa – jejich umístění najdete v naší interaktivní mapě. Poslední bylo otevřeno teprve nedávno.

Na důsledné hlídání psů apeluje také paní Zelenková, která pracuje jako veterinární technik a v lokalitě Krčského lesa se často pohybuje. Právě nedávno se setkala se situací, kdy se v Krčáku do pletiva zachytila vystresovaná srnka a lidé ji volali kvůli pomoci.

Pokud se s podobnou situací setkáte, nebo narazíte na zraněné zvíře v Krčském lese, neváhejte se ihned obrátit na Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy na telefonním čísle +420 773 772 771. Nebo můžete zavolat přímo paní Zelenkové na telefonní číslo +420 604 231 601, která vám poradí, komu se ozvat a jak v danou chvíli postupovat.