Roste jednotlivě nebo v malých skupinách od června do začátku října. Setkat se s ní můžete jak v zemích Evropy, tak Afriky. Území České republiky představuje severní hranici výskytu hřibu bronzového, neboť se jedná o teplomilný druh, takže se u nás vyskytuje pouze sporadicky a na území celé Prahy ho můžete vidět pouze v Kunraticko-Michelském lese.
Jak hřib bronzový poznat?
Hřib bronzový patří mezi pravé neboli bílé hřiby, které jsou charakteristické tím, že jejich dužnina po řezu zůstává bílá. Na rozdíl od ostatních pravých hřibů má však hřib bronzový jedinečné bílé ojínění, které lze vidět na spodní části nohy a na klobouku, především na jeho okraji. Klobouk tohoto hřibu v dospělosti přechází do bronzových tónů. Hřib bronzový má rád teplo a nejlépe se mu daří na vápenitých půdách, kde roste pod duby nebo v dubohabrových hájích.
Pomozte nám jej chránit
V 19. a na začátku 20. století byl hřib bronzový mnohem běžnější než dnes, ale během 20. století začal jeho výskyt klesat. Přestože je jedlý, jeho vzácnost znamená, že by neměl být sbírán pro kuchyňské účely. Již v osmdesátých letech 20. století byl navržen k ochraně a později zařazen na Červený seznam ohrožených druhů hub.
Pokud na hřib bronzový narazíte, zamaskujte ho listím a větvičkami, aby ho někdo méně zkušený nesebral. Můžete ho také vyfotit, zaznamenat souřadnice a nález oznámit mykologickému pracovišti, nejbližšímu regionálnímu muzeu nebo mykologickému spolku. Pokud si nejste jistí, o jaký hřib jde, můžete fotku poslat i na facebookovou Mykologickou poradnu, kde vám odpoví zkušení mykologové.