Neznámý vandal neustále ničí nová krmítka u Krčského lesa

V parku Nové Roztyly, který navazuje na severní část Krčského lesa, se nachází dřevěná krmítka pro ptáčky. Během posledního půl roku však muselo dojít několikrát k jejich výměně. Vandalové je totiž opakovaně demolují.

Nejčastěji za oběť padá nejoblíbenější krmítko u frekventované cesty, která lemuje park Nové Roztyly a vede rovně od stanice metra Roztyly k hotelu Nosál, restauraci Za Větrem a dále třeba ke hřišti u památných sekvojovců nebo až k restauraci U Labutě.

Jak jsme psali již letos na jaře, pamětníci vzpomínají na původní krmítko, které se na stejném místě nacházelo již v devadesátých letech. Od té doby bylo několikrát obměněno, ale vždy vydrželo řadu let. Jedno z posledních, které přečkalo delší období je vidět na titulní fotografii tohoto článku.

Na konci roku 2019 bylo však zničeno i toto, tentokrát také spolu s dřevěným košem u protější lavičky. Podařilo se nám však spojit s panem Vítem Jaklem, který se o krmítko u cyklostezky několik let pečlivě staral, a do dvou týdnu tak už u cesty viselo nové.

Spolu s ním bylo rozmístěno i několik dalších krmítek v okolí. Vznik krmítek podpořila společnost Passerinvest Group, která výše zmíněný park již několik let postupně rekultivuje.

Vandalové se bohužel nevyhnuli ani novým krmítkům, hlavně tedy tomu u hlavní cesty. Jen chvíli po jeho umístění bylo poničeno poprvé, v květnu loňského roku podruhé, o měsíc později znovu. Pan Jakl však vždy pohotově zasáhl a brzy bylo na stromě umístěno další. K vandalskému řádění došlo ještě koncem léta, v září i říjnu. Předposlední přitom na místě nevydrželo ani dva týdny. Nejnovější pan Jakl pověsil v polovině října.

Otázkou však zůstává, kdo má pravidelné ničení krmítek na svědomí? Jedná se o stejného vandala, nebo se na krmítkách „vyřádilo“ více osob? U dříve zničených budek pro ptáčky je dost možné, že na nich svoji sílu předváděla partička, která večer sedávala na protilehlé lavičce. Návštěvníci Krčského lesa zde totiž kromě rozbitého krmítka často nalezli i poházené lahve od alkoholu a další nepořádek. 

 

 

Podle nedávného svědectví má ale ničení nejnovějších krmítek na svědomí někdo úplně jiný. Dostala se k nám informace, že krmítko za bílého dne rozbila neznámá paní, která tím údajně chtěla pomoci stromu, na kterém je krmítko umístěno.

Rádi bychom se tedy s dotazem obrátili na vás, čtenáře magazínu Krčák žije, zdali někdo dotyčnou paní neznáte a případně byste se u ní nepřimluvili, aby krmítka nesundávala – jsou na stromech umístěna tak, aby ho nepoškodila. Doufáme, že tentokrát v parku vydrží již mnohem déle.