Svou neznalostí totiž řada návštěvníků Krčského lesa každý rok ohrožuje zdraví i životy mnohých zvířat. S dobrým úmyslem přinesou srnkám nebo muflonům něco k snědku, ve výsledku jim však mohou vážně ublížit nebo dokonce přivodit smrt.
Nevhodné krmivo může zvířata zabít
V uplynulých letech takto například uhynul srnec z Krčského lesa, kterého návštěvníci krmili pečivem. Právě pečivo je jedním z nejčastějších projevů neznalosti v krmení zvířat. I přes to, že se tehdy Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy pokoušela umírajícího srnce zachránit, nepodařilo se jí to. Srnci mají bohužel velmi citlivé trávení, a tak jen pár malých kousků pečiva pro ně může být smrtelných. Srnci, stejně jako třeba kozy nebo ovce, patří mezi přežvýkavce, kteří nemohou strávit lepek, jenž jim překyseluje bachor.
V roce 2019 čekal podobný osud tříletého daňka Alfonse ze zookoutku nedaleko restaurace U krále Václava IV., který taktéž uhynul vinou nevhodného krmiva od návštěvníků. Malý daněk se navíc před smrtí trápil několik hodin a ani tým Lesů hl. m. Prahy mu již nedokázal pomoci.
Můžete tedy krmit zvěř v lese?
Nejlepší variantou je zcela se krmení vyhnout. Když už se pro něj přece jen rozhodnete, je vždy rozumné obrátit se na místní organizaci, jež má daný les nebo zookoutek na starost, a hlavně dodržovat pravidla, která najdete na informačních cedulích. Pokud je zde úplný zákaz krmení zvířat, v žádném případě jej neporušujte.
I o volně žijící zvířata ve všech městských lesích se starají místní myslivci a lesníci, kteří potravu pravidelně umisťují do krmelců. Je tomu tak i v případě Krčského lesa, kde zvěř rozhodně nehladoví. Pro mnohé návštěvníky je však krmení srnek a muflonů oblíbenou zábavou a ve většině případů se na lesníky s dotazem neobrátí.
Zvířata v zookoutku v Krčském lese bez dovolení nekrmte.
Čím je možné zvířata krmit?
Nejhorší možností je samozřejmě pečivo, ať už měkké nebo tvrdé, i v malém množství může být pro některá zvířata smrtelné. To samé platí pro jakékoliv zbytky z Vánoc – ať už se jedná o cukroví, vánočku, řízky nebo různé uzeniny, nic z toho do lesa rozhodně nenoste.
V pořádku je naopak seno, ovoce, zelenina, šrot nebo oves. U všeho však pamatujte, že je vhodné pouze v přiměřeném množství. Kompletní přehled vhodného a nevhodného krmiva najdete v našem starším článku.
Používejte selský rozum
Než se rozhodnete zvířatům něco dát, ověřte si, že jim to skutečně neublíží. V nejlepším případě se zeptejte místní organizace, jež se o zvířata v lokalitě stará. Pamatujte také na to, že i vhodné krmivo může být ve větším množství nebezpečné. Pokud tedy ke krmelci přinesete jablka a na místě již najdete krmení od jiného návštěvníka, raději nic dalšího nepřidávejte a udělejte si výlet někdy jindy. Případně se vypravte k jinému krmelci, kterých v Krčském lese naleznete spoustu.
Ovoce nepřivazujte na provázky
Dalším problémem, se kterým se můžete setkat též v Krčském lese, je přivazování ovoce a zeleniny na větve stromků. Zvířata bohužel neumí připevněná jablka či mrkve okousat nebo utrhnout tak, aby s tím nepozřeli i samotný provázek, čímž hrozí vážné zdravotní potíže. Potraviny tak raději položte na pařez, do krmelce nebo je nechte u kmenů jehličnatých stromů, kde na ně nebude sněžit.
Ovoce a zelenina na provázky nepatří! Zvěři může při pozření ublížit.
Myslete i na ptáčky
V Krčském lese najdete i spoustu ptačích budek, do kterých můžete během zimy ptáčkům nasypat něco na přilepšenou. Také u krmiva pro ptactva je třeba myslet na to, co do krmítek dáváte. Raději si proto prostudujte náš přehled vhodného a nevhodného krmiva pro ptactvo zde.
V případě, že ptáčkům zakoupíte lojové koule v síťkách, nezapomeňte je ze sítěk vybalit. V opačném případě hrozí, že se do nich ptáčci zachytí svými drápky a nemusí se již vymotat, v nejhorším případě pak uhynou. Popadané síťky na zemi pak mohou vyčmuchovat jiní živočichové, pro které je jejich pozření taktéž velmi nebezpečné. Pokud na takové síťky v lese narazíte, neváhejte je posbírat a vyhodit.