V parku u Krčáku přibyla nová krmítka

Ve veřejném parku Nové Roztyly, který za severní hranicí plynule navazuje na území Krčského lesa, byla v posledních měsících postupně instalována nová dřevěná krmítka pro ptáčky.

Krmítka se ale bohužel stávají častými terči vandalů a neukázněných návštěvníků Krčského lesa, kteří si na nich vybíjejí zlost, nebo je jen tak pro pobavení demolují.

Možná si ještě někteří naši čtenáři budou pamatovat pomalované krmítko na fotografii níže, které se nacházelo na půl cesty od stanice metra Roztyly k hotelu Nosál a restauraci Za větrem. Sypat zrní ptáčkům sem lidé chodili více než 25 let, co zde bylo obdobné umístěno poprvé.

 

Původní krmítko u cesty směrem k hotelu Nosál

 

Bohužel na konci roku 2019 bylo toto krmítko spolu s dřevěným košem u protější lavičky opět zničeno vandaly. Naštěstí se nám podařilo spojit s panem Vítem Jaklem, který zde již pěknou řádku let o toto krmítko u frekventované cesty pečuje a průběžně ho také opravuje. Díky pohotovosti pana Jakla bylo už za necelé dva týdny na místě nové.

 

Krmítka do celého parku

A tak vznikl nápad kromě nového krmítka na žluté turistické trase umístit i několik dalších na různá místa po parku na Nových Roztylech. Vznik krmítek podpořila společnost Passerinvest Group, která tak navázala například na vybudování nového krmelce, který je součástí parku od roku 2018.

 

Pan Vít Jakl, autor nových krmítek

 

V posledních letech zde v rámci plánu rozsáhlé revitalizace bývalého areálu Interlov majitel pozemků, společnost Passerinvest Group, postupně vybudoval také několik sportovišť. Tím nejnovějším je okružní běžecká dráha, na jehož obvodu najdete i jednotlivá krmítka. Některá jsou umístěna podél zmiňované cesty k hotelu Nosál, která je k běžecké trase částečně paralelní, další pak najdete na dalších místech u běžeckého okruhu, například poblíž discgolfového hřiště nebo venkovního workoutu. Pro jedno z nich byla dokonce využita část původního pomalovaného krmítka včetně vnitřního obrázku. Přesné umístění běčeckého okruhu najdete v naší interaktivní mapě.

 

Krmit po celý rok nebo jen v zimě?

Ačkoli stále existují různé názory na to, zdali krmit ptáčky pouze během zimy, nebo je přikrmovat celoročně, řada odborníků se v posledních letech přiklání k variantě, dávat jim krmivo po celý rok, ale střídměji než během zimy. O vhodném množství a typech krmení najdete na internetu spoustu odborných článků.

Až tedy příště vyrazíte do Krčského lesa nebo parku Nové Roztyly, neváhejte si s sebou vzít i pytlík s ptačím zrním a do prázdných krmítek můžete vždy lehce dosypat. A když v parku Nové Roztyly obejdete běžeckou trať, určitě najdete i všechna nová krmítka od pana Jakla. Doufejme, že se jim vandalové budou v budoucnu již vyhýbat.