Zapojte se do sčítání ptáků nejen v Krčském lese

Akce Ptačí hodinka, kterou pořádá Česká ornitologická společnost, se letos uskuteční ve dnech 10. až 12. ledna. Zapojit se může každý.

Chcete pomoci s monitoringem českého ptactva? Stačí, když si během následujícího víkendu (od pátku do neděle) uděláte jednu hodinku čas a na vhodném místě zaznamenáte vždy nejvyšší počet jedinců od každého druhu.

Kde a v jaký čas budete sčítat, je jen na vás. Vyrazit můžete třeba do Krčského lesa, kde se nachází spousta krmítek a laviček vhodných k pozorování. Nebo do přilehlého parku Nové Roztyly za severní hranicí Krčáku, kde během svátku přibyla krmítka nová. Pokud máte doma větší parapet nebo dokonce krmítko na zahradě, můžete sčítat i z pohodlí domova. Stačí zde nasypat dostatek kvalitní a rozmanité stravy.

Jak přesně ptáky sčítat?

V termínu od 10. do 12. ledna 2020 si vyberete jednu hodinu. Může to být klidně v 7 ráno, nebo třeba od půl 3 odpoledne do půl 4. To je zcela na vás. Během 60 minut je pak třeba brát v potaz všechny ptáky, které za danou dobu uvidíte. Není přitom důležité, zdali přímo přistáli na krmítku nebo jste je pouze viděli proletět okolo. Důležité ale je, abyste žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Jak se tomu vyvarovat? U každého druhu zaznamenáváte pouze nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který uvidíte najednou. Pokud tedy například po 10 minutách pozorování uvidíte 3 pěnkavy a za 20 minut jich bude 5, zaznamenáváte pouze číslo 5. I kdyby se za dalších 20 minut objevila jinde jen jedna samotná, počítáme vždy s největším počtem jednoho druhu najednou.

Další informace, včetně formulářů, najdete na oficiálních stránkách České společnosti ornitologické.