Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? A rádi byste, aby vám někdo poradil a pomohl, když si nebudete vědět rady? Příležitost si vše vyzkoušet pod odborným dohledem budete mít podruhé přímo v Krčském lese.
V dubnu 2023 zahajují Lesy hl. m. Prahy třetí ročník úspěšného projektu komunitní včelnice během kterého si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Potřetí budou včelnice fungovat v ekocentru Prales a již podruhé pak u rybníka Labuť v Kunraticko-michelském lese, neboli Krčáku.
Zájemci se mohou hlásit až do 31. března 2023 na telefonním čísle 771 230 241 nebo na e-mailu jenickova@lesy-praha.cz. Dlouho se však nerozmýšlejte, počet nabízených úlů je omezený.
Organizace Lesy hl. m. Prahy se včelaření věnuje již od roku 2011, kdy zahájila projekt Návrat včel do pražských lesů a začala zakládat či obnovovat včelnice na různých místech v pražské přírodě. Věnuje se nejen chovu včel, ale také zpracování medu a vosku a včelařským ekovýchovným programům.
Od roku 2021 v rámci projektu komunitní včelnice nabízí Lesy hl. m. Prahy k pronájmu úly, se kterými si lze od května do prosince chov včel s odbornou podporou osobně vyzkoušet. Pronájem jednoho úlu se včelstvem činí 11 000 Kč. V ceně je plně vybavený úl typu ⅔ Langstroth s náhradními nástavky, vybavení na získávání medu a 5 kg vlastnoručně vytočeného medu, ke kterému letos nově získáte i vlastní etikety s vaším jménem.
Komunitním včelařům Lesy hl. m. Prahy zajistí v dubnu také úvodní seminář na téma péče o včelstvo a podle potřeby průběžné konzultace s vlastním včelařem či kontroly na včelnici. Zájemci se mohou zúčastnit také exkurze do zázemí včelařského provozu – do medárny, kde se zpracovává nejen med, ale také včelí vosk. Více podrobností o projektu komunitní včelnice najdete přímo na stránkách organizace Lesy hl. m. Prahy.
Včelí úly v Praze se v posledních letech těší velké popularitě. Kromě příspěvkových organizací si je na soukromých pozemcích zřizují i jednotlivci nebo firmy. Úly je navíc možné umístit i na střešní terasy a zahrady, což podporuje například i projekt Včely na střechách – ten navíc využívá moderních technologií, které monitorují stav v úlu a přináší praktická data. Několik takových úlů funguje například i v Praze a přímo v okolí Krčského lesa – třeba v areálu The Park na Chodově, nebo od loňského roku na Brumlovce v Michli.
„Již delší dobu konzultujeme s odborníky umístění včel na střechy našich objektů. Ti jej ve městě podporují pouze tam, kde je pro včely dostatek potravy. Tím, že je na Brumlovce a blízkém okolí dostatek parků a zahrad, a ve včelím perimetru je i Krčský les, rozhodli jsme se na technickou část terasy naší administrativní budovy Delta umístit na zkoušku dva úly. Po roce si projekt vyhodnotíme a následně rozhodneme o jejich trvalém umístění, popř. rozšíření,“ vysvětluje motivaci pro umístění úlů na Brumlovce Martin Unger, technický ředitel ze společnosti Passerinvest Group.