Podzimní tvoření s poklady lesa
Máme tu pro vás další ze série tipů na aktivity v Krčáku. Tentokrát na chvilku podzimního kreativního tvoření nejen pro děti, ale i dospělé. Co k tomu budete potřebovat? Jednu procházku Krčským lesem.
V nově upraveném parku Nové Roztyly v Krčském lese proběhne sportovně zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. Přijďte si vyzkoušet chůzi po slackline, skákání v pytlích pavoučí prolézačku nebo discgolf!
Krčák žije je online magazín o Krčském lese a jeho okolí. Naleznete v něm tipy a rady, jak zde aktivně trávit čas, aktuální přehled akcí a novinek z lokality, ale také zajímavosti ze současnosti i historie lesa. Magazín je určený především místním obyvatelům, píšeme ho ale pro každého se zájmem o tento unikátní kus přírody v hlavním městě. Vznik magazínu iniciovala společnost Passerinvest Group, která v blízkosti Krčského lesa revitalizuje areál bývalých jatek Interlov a plánuje mu skrze projekt Nové Roztyly opět vdechnout život. Více informací o magazínu zde.
Tipy na výlety, zajímavá místa, historie
Máme tu pro vás další ze série tipů na aktivity v Krčáku. Tentokrát na chvilku podzimního kreativního tvoření nejen pro děti, ale i dospělé. Co k tomu budete potřebovat? Jednu procházku Krčským lesem.
Kamenité stezky, šumění vody a unikátní pohled do geologické historie, to vše tvoří jedinečné místo na jižní straně Prahy - Údolí Kunratického potoka. Čeká vás nádherný pohled na meandry Kunratického potoka a neopakovatelný mikrosvět, který je domovem pro nespočet organismů.
Krčský les je skutečným rájem pro všechny milovníky přírody, turistiky, ale také fotografy. Druhý největší pražský les skrývá nespočet malebných zákoutí, vodních ploch nebo fascinujících pozůstatků historie, jež přímo vybízejí k zachycení na fotografii.
Po staletí ukrývá Krčský les různé pozůstatky minulosti, od zříceniny Nového hrádku až po tajemné schodiště. Právě záhadné betonové schodiště dlouho nemělo své vysvětlení v jeho původu a významu. Máme tu pro vás další, pravděpodobně ještě starší, záhadu.
Už si nevíte rady, jak zabavit děti v zimě? Stavění sněhuláka, sáňkování nebo koulovačka je nebaví? Zajděte s nimi do Krčáku! Sepsali jsme pro vás pár tipů na zimní aktivity do sněhu i bláta, které zabaví jak vás, tak i ty nejmenší.
Vyzkoušejte si jednoduchý kvíz, ve kterém si ověříte, jak dobře znáte lokalitu Kunraticko-michelského lesa neboli Krčáku. Povede se někomu zodpovědět všechny otázky?
Máte také někdy problém dostat vaše děti od obrazovek? Co takhle je vytáhnout do Krčského lesa na zábavné odpoledne plné lesních her a aktivit? Pro inspiraci jsme pro vás sepsali 10 osvědčených tipů, které vaše děti rozhodně zabaví.
Pokud přemýšlíte, jak si zpestřit váš příští výlet do Krčáku, máme pro vás hravé řešení: geocaching! Pojďte se podívat, jak tato hra funguje a kde můžete lesní poklady najít.
Třebaže na to často zapomínáme, příroda kolem nás je bohatá na ovoce, houby a jiné plodiny, které tam jen čekají na to, až je posbíráme. Připravili jsme si pro vás podrobný přehled všech plodin, které můžete v Krčském lese najít, včetně jejich umístění i pár tipů, co z jednotlivých pokladů lesa lze…
V těsné blízkosti Krčáku, v navazujícím parku Nové Roztyly se připravuje realizace nové vodní nádrže a několika tůní. Podívejte se, kde bude umístěna největší z nich. Vyvedení na povrch se dočká i zatrubněná část Roztylského potoka.
Události Pražského povstání z května 1945 jsou dodnes spojovány především s boji o Český rozhlas, o Staroměstskou radnici nebo s bitvou na Pankráci. Tuhým bojům se však nevyhnul ani Krčský les, který okupovala nacistická vojska.
Historie dnes již zaniklého Lesního divadla v Krči sahá více než sto let zpátky. Seznamte se s unikátní stavbou, kterou v roce 1913 vybudoval lékař Jan Šimsa na pozemcích statkáře Welze poblíž bývalého Šimsova sanatoria, jen kousek od Krčského lesa.
O tom, že Krčák je oblíbeným výletním místem, není pochyb. Věděli jste ale, že Krčáky máme v Praze hned dva? Kde se nachází ten druhý a jak se vlastně správně oba lesy jmenují?
Kunraticko-michelský les, lidově známý jako Krčák, je jedním z největších pražských lesů a nejoblíbenějších rekreačních lokalit v celé metropoli. Není tak divu, že je též držitelem několika rekordů a kuriozit, které si v tomto článku představíme.
Kunraticko-michelský les patří mezi nejkouzelnější a současně nejtajemnější místa v Praze. Není tedy divu, že v minulosti posloužil jako kulisa pro nespočet filmových a seriálových produkcí.
S lokalitou Krčáku je už po staletí provázána tradice nejen lesních restaurací, ale také pivovarů. Na historii Pragovaru nebo rodu Korbů z Weidenheimu dnes navazuje Pivovar Kunratice se svým pivem Muflon.
Zapátrejte s námi v historii Krčského lesa a podívejte se, jak se za poslední století změnily jeho hranice a velikost.
Žádný jiný pražský les nemá tak bohatou historii jako ten Kunraticko-michelský. Možná ještě poutavější je ale historie jednotlivých staveb, které se v něm ukrývají. Pojďme se podívat na deset nejzajímavějších.
Je to přesně šest století, co skončilo měsíční obléhání Nového hrádku u Kunratic. Pozůstatky husitského tábora se v Krčáku nacházejí dodnes.
Dříve proslulá výletní restaurace u Krčského lesa, dnes chátrající ruina. Podaří se novému majiteli stavbu zachránit? Cena není zrovna nejnižší.
Zoo místo Krčáku? Pokuta za sezení v trávě? Krčský vlak přepaden Indiány? O Kunraticko-michelském lese se můžete ve starých novinových článcích dočíst opravdové skvosty.
Stejně jako zřícenina Nového hrádku, mufloni nebo památné sekvojovce patří ke Krčskému lesu neodmyslitelně i vyhlášené lesní restaurace. Jaká je jejich historie?
Každý rok na jaře se v Kunraticko-michelském lese koná tradiční otevírání studánek. Jak tato více než 40 let stará oslava vznikla? Kdo to byl studánkový dědeček? A v jakém stavu jsou studánky dnes?
Kunraticko-michelský les dnes patří mezi oblíbené a klidné rekreační lokality, ale ne vždy tu bylo zcela bezpečno. Pojďme si připomenout několik událostí z minulosti, ze kterých běhá mráz po zádech.
Před rokem a půl se nám podařilo rozluštit jednu z největších záhad Kunraticko-michelského lesa. Přišli jsme na to, co uprostřed Krčáku desítky let dělá ruina monstrózních betonových schodů. Měli jsme však nakonec pravdu?
Na 16. srpna připadá jedno významné jubileum – k tomuto dni je to přesně šest století, co v Krčském lese na Novém hrádku zemřel Václav IV., český král a syn Karla IV. Jaká je historie tohoto místa a jak vypadá dnes?
Praha má ze všech světových metropolí největší podíl přírodních ploch. Je tedy zřejmé, že si můžete opravdu velmi dobře vybírat z míst, kam vyrazit na výlet. Kam se ale dostanete nejjednodušeji s kočárkem?
Rozlehlá pole, oblíbené koupaliště Plivátko, areál na zpracování zvěřiny nebo také spalovna mršin. Co vše zažila oblast severně od Krčského lesa?
V severní části Krčského lesa stávala vyhlášená restaurace Hájovna, která lákala místní a výletníky na skvělou kuchyni i hudební vystoupení. Pojďme se společně podívat na toto místo, kde se dnes bohužel nachází jen opuštěné ruiny.
Věděli jste, že se tajemné betonové schody, skryté uprostřed Kunraticko-michelského lesa, objevily v jednom známém českém snímku? Pustit si ho můžete celý zdarma.
Věděli jste, že se na samém kraji Krčského lesa nachází klub Lesnění, který funguje v duchu lesních mateřských škol? Děti zde tráví skoro každé dopoledne v Krčáku a ve zbytku dne si hrají nebo tvoří v jurtě u lesa. Pojďme se na toto kouzelné místo podívat.
Kunraticko-michelský les je plný záhad. Například v jeho jižní části můžeme narazit na poničené tajemné schody, které na první pohled vedou odnikud nikam. Chcete vědět, kdy a proč tu bylo schodiště postaveno?
I jeden z nejkrásnějších lesů v Praze má svoji odvrácenou stranu, o které se někteří místní bojí mluvit. Pojďme se blíže podívat, které nešťastné události Kunraticko-michelský les v minulosti provázely.
Třeba chodíte do Krčáku každý týden, nebo dokonce skoro každý den. Máte ale pocit, že o něm víte úplně všechno? Máme tu pro vás 20 zajímavostí, o kterých jste možná ještě neslyšeli.
Kunraticko-michelský les patří mezi největší zalesněné plochy na území hlavního města. Krčský les jsou plíce Jižního Města a současně také oblíbené výletní místo, které ročně navštíví na 700 tisíc lidí. Jak je ale velký v porovnání s ostatními známými lesy a lesoparky?
Povede metro pod Krčákem? Kde budou stanice? Máme se obávat více návštěvníků? Jak tato výstavba ovlivní okolí i samotný Kunraticko-michelský les? Na vše se pokusíme v následujícím článku odpovědět.
Nový hrádek nebyl v uplynulých stoletích jedinou stavbou šlechty v okolí Krčského lesa. Ještě dříve se tu nacházely středověké tvrze a sídla vrchnosti. Tentokrát zapátráme v minulosti dvou nedalekých zámků – Krč a Kunratice.
Krčák je oblíbený nejen výletníky, pejskaři, běžci či cyklisty, mnohé sem láká i další sportovní vyžití. Na území Kunraticko-michelského lesa najdeme totiž i místa vhodná pro posilování, ping-pong, jógu nebo třeba discgolf.
Kunraticko-michelský les historicky sloužil k lovu zvěře, k vycházkám a výletům, ale také jako místo, kudy procházely důležité trasy. Například Vídeňská silnice nebo železnice.
Někomu se to může zdát na první pohled příliš, ale na území celé Prahy lze napočítat přibližně 250 studánek. V současné době mají spíše nostalgickou a okrasnou hodnotu, dříve byly často jediným zdrojem pitné vody pro okolní obyvatele.
Kunratický mlýn, nebo také Dolní mlýn, byl postaven v polovině 18. století a od poloviny 19. století tu byla zřízena proslulá hospoda rodinou Bartůňkových. Ta se o tuto stavbu starala po pět generací.
Ne nadarmo se sekvojovec obrovský nazývá mamutím stromem. Jedná se totiž o nejmohutnější strom na celé planetě. Tři kousky se nacházejí přímo v Krčáku.
Někdo ho zná jako Kunratický les, jiný ho nazývá Michelským lesem a někteří mu neřeknou jinak než Krčský les či Krčák. Jak se tedy vlastně ten les mezi Prahou 4, Prahou 11 a Kunraticemi správně jmenuje?
Ze stovek tisíc návštěvníků ročně tvoří značnou část rodiny s dětmi. Krčák je láká nejen dětskými hřišti, sportovišti nebo vyhlídkami, ale také oblíbenými zookoutky a spoustou míst k občerstvení. Na vše se v dnešním díle seriálu 10 zajímavostí v Krčáku podíváme.
Napříč Krčákem vede řada cest a stezek. Jednou z nejoblíbenějších je žlutá turistická trasa, která začíná u stanice metra Roztyly a postupně vás po severní části lesa dovede k rybníku Labuť a k údolí s potokem. Tudy se můžete vydat až na jih lesa a dál do Kunratic a třeba i…
Není nad to si během vycházky po lese trochu odpočinout. A k tomu si třeba vybalit svačinu nebo jen tak chvíli sedět a kochat se okolní přírodou. Krčský les je naštěstí opatřen velkým počtem altánů, které poslouží i jako přístřešek v případě nečekané přeháňky.
V Krčáku můžeme navštívit hned tři rybníky, které se nacházejí na toku Kunratického potoka, a jednu nádrž na hranici lesa Jižní spojky. Nejmenší rybník najdeme v Thomayerově nemocnici, o něco větší Dolnomlýnský na jihu lesa a ten největší, rybník Labuť, kousek od Vídeňské ulice.
Karlštejn, Konopiště nebo Křivoklát zná asi každý. Co ale Nový hrádek? V Praze se kromě Pražského hradu nacházejí i pozůstatky hradů a zámků. Mezi ně patří opevnění na Vyšehradě, zřícenina Baba nebo na samém jihu Kunratického lesa zřícenina královského gotického Nového hradu z 15. století, který…
Kunraticko-michelský les, často také nazývaný jako Krčský les nebo Krčák, patří mezi největší zalesněné plochy na území hlavního města. Každý rok tuto lokalitu navštíví bezmála 700 tisíc lidí. Co vše je sem přivádí? To se dozvíte v našem průvodci po těch nejzajímavějších místech v Krčáku.