20 věcí, které jste (možná) nevěděli o Krčském lese

Třeba chodíte do Krčáku každý týden, nebo dokonce skoro každý den. Máte ale pocit, že o něm víte úplně všechno? Máme tu pro vás 20 zajímavostí, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Všechny zajímavosti jsou navíc prokliknutelné, takže pokud vás některá z nich zaujme, můžete si o ní přečíst více v detailnějším článku. Stačí pouze kliknout na modře zvýrazněná slova.

 

1. Krčákem dříve vedla železnice, která zde byla postavena v 19. století. Dodnes tu najdeme několik vzpomínek na tuto zaniklou trať.

2. Na severu lesa rostou dva vzácné exempláře sekvojovce obrovského, původem z Kalifornie. Jedná se o nejmohutnější druh stromu na celé planetě.

3. V Kunraticko-michelském lese se nachází jediná hradní zřícenina na území hlavního města. V gotickém Novém hrádku zemřel král Václav IV.

4. V lese v minulosti stávala vyhlášená restaurace Hájovna, kde se konala řada živých hudebních vystoupení. Stále zde najdete ruiny této stavby.

5. Velká část Roztylského potoka se nachází hluboko pod zemí, zasypán byl během budování metra. Zničeno bylo i koupaliště Plivátko. Revitalizace areálu Interlov by měla vrátit vodu zpět na povrch. 

6. Uprostřed lesa je ve stráni skryté velké betonové schodiště s nejasnou historií a účelem. V tomto článku se nám tajemství podařilo konečně odhalit.

7. Poblíž Kunraticko-michelského lesa se natáčel jeden hollywoodský velkofilm. Hlavní roli ztvárnil Hugh Jackman, známý například jako Wolverine z X-Menů.

8. Těsně okolo lesa povede plánovaná trasa linky D pražského metra. Jedna ze zastávek bude na mostě nad rybníkem. Ze zastávky bude výhled na Krčák.

9. Krčský les je druhou největší souvisle zalesněnou plochou na území hlavního města Prahy. Na prvním místě je Klánovický les.

10. Jde o pražský les s nejvíce nejednoznačným názvem. Nikdy se nenajde alespoň polovina obyvatel, kteří by se shodli na jednom pojmenování.

11. Nejvíce lidí les nazývá jako Krčský nebo Krčák. Ve skutečnosti se na katastrálním území Krče nachází jen zhruba dva hektary lesa z celkových 300.

12. V minulosti se v těsné blízkosti Kunraticko-michelského lesa nacházelo několik historických krčem, na zahradě jedné z nich prý sedávala i spisovatelka Božena Němcová.

13. V Krčáku můžete kromě srnek a bažantů potkat také volně pobíhající muflony. Ti zde byli uměle vysazeni v šedesátých letech minulého století.

14. Lesem vede bezmála 60 kilometrů cest a stezek. To je asi jako z Krčáku až do Kolína nebo Kutné Hory. Hlavní trasy najdete v naší interaktivní mapě.

15. Již od roku 1934 se v lese koná tradiční závod Velká kunratická, který pokaždé láká tisíce běžců. Oblíbený závod s sebou nese ale i určitou zátěž pro samotný les.

16. V Krčském lese se nachází několik netradičních sportovišť. Například lesní fotbalové hřiště u srubu Gizela nebo discgolfové hřiště mezi stromy.

17. V lese se vyskytuje hned několik ochranářsky významných živočichů. Mezi nimi je například nosatec, datel černý, žluna šedá nebo strakapoud prostřední.

18.  Krčský les je jedno z míst, kde se čas od času fanoušci larpu pořádají středověké bitvy. Můžete zde klidně potkat pluk válečníků v plné zbroji. 

19. Vídeňská silnice původně vedla prostředkem rybníka Labuť v severozápadní části Krčáku. Jednalo se o první uměle budovanou silnici v habsburské říši.

20. S lesem nejsou spojeny pouze pozitivní věci, ale také řada tragických událostí, jako například vraždy nebo sebevraždy. 

 

Tak schválně, kolik z těchto 20 zajímavostí jste znali? Pochlubte se a sdílejte třeba dál na sociálních sítích nebo přes e-mail, ať si svoje znalosti ozkoušejí i ostatní.