Nejfotogeničtější místa v Krčském lese

Krčský les je skutečným rájem pro všechny milovníky přírody, turistiky, ale také fotografy. Druhý největší pražský les skrývá nespočet malebných zákoutí, vodních ploch nebo fascinujících pozůstatků historie, jež přímo vybízejí k zachycení na fotografii.

Zřícenina Nového hrádku u Kunratic

Nový hrádek je jedním z nejnavštěvovanějších míst Krčského lesa. Desítky tisíc výletníků sem každoročně míří, aby si prohlédly zbytky hradu, který nechal postavit král Václav IV. v roce 1411. I když se do dnešních dnů dochovala jen malá část, staré kamenné zdi a zbytky hradeb vytvářejí jedinečnou atmosféru, kterou ocení každý fotograf.

Pokud se chcete o Novém hrádku dozvědět více, přečtěte si článek zabývající se nejen historií této zříceniny.

Foto: Vosadron.cz

 

Záhadné lesní schodiště

Pokud máte rádi tajemná místa, Andělské neboli také Primátorské schodiště z roku 1935, je pro vás to pravé. Schody vedoucí hluboko Kunraticko-Michelským lesem, obklopené hustou vegetací, vytvářejí nádherné fotografie plné stínů a světla.

Více o zajímavé historii a cestě redakce Krčák žije k rozluštění významu a původu schodiště uprostřed Krčského lesa se dočtete v článcích Tajemné shcodiště v Krčském leseTajemné schodiště v Krčském lese - 2.díl

 

Viadukty bývalé železniční trati

To, že se severozápadního rohu Krčského lesa letmo dotýká železniční trať číslo 210 (Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany/Dobříš) s přilehlou stanicí Praha-Krč, možná víte. Nebo ji budete znát pod názvem Posázavský pacifik, který se používá pro tuto železniční trasu spolu s úsekem 212. Věděli jste ale, že v minulosti kromě staré Vídeňské silnice vedla původní jednokolejná železniční trať přímo lesem?

Viadukty bývalé železniční trati jsou tak dalším fascinujícím místem v Krčském lese, které stojí za prozkoumání. Tyto opuštěné kamenné mostky představují perfektní místo pro snímky s industriálním nádechem, kde se spojuje historie a příroda v jedinečné harmonii.

Více zajímavostí se dočtete ve článku Viadukty zaniklé železniční trati

 

Vyhlídková místa

Vyhlídkové místo s výhledem na Prahu 4

 

Pro panoramatické fotografie navštivte vyhlídkové místo s výhledem na Prahu 4. Z tohoto místa se otevírá úchvatný pohled na město, ideální pro zachycení západů slunce nebo nočních světel. Kromě toho zde najdete zvláštně zakroucený kmen stromu, který přímo vybízí k posezení či fotce. Nedaleko je také veřejné piknikové místo s altánem a ohništěm.

 

Vyhlídka nad Thomayerkou

 

Další vyhlídkou, kterou bychom neměli vynechat, je vyhlídka nad Thomayerovou nemocnicí. Tento bod nabízí krásné výhledy na okolní lesy a městské části – je vidět celý areál nemocnice, ale také sídliště v Krči, Nové Dvory, Jalový dvůr a další místa v Praze 4. Je to tak skvělým místem pro relaxaci a fotografování městské krajiny.

 

Mechová vyhlídka

 

Pokud se vydáte cestou dolů směrem k rybníku Labuť, objevíte několik kouzelných vyhlídek. Tyto menší vyhlídkové body nabízejí fascinující pohledy na areál nemocnice, krčské sídliště a na opačné straně na rozlehlou pankráckou pláň. Jedna z těchto vyhlídek vás navíc překvapí velkou mechovou plochou.

 

Vodní plochy

Údolí Kunratického potoka

 

Údolím protéká 11 kilometrů dlouhý Kunratický potok, který pramení u obce Vestec a v Braníku se vlévá do Vltavy. Cestou přibírá potoky Olšanský, Vackovský a Roztylský. V údolí najdete mnoho ochranářsky významných rostlin a stromů, stejně jako vzácná zvířata, včetně několika druhů nosatců, motýlů a ptáků jako strakapoud prostřední, žluna šedá či datel černý. Více zajímavostí o údolí Kunratického potoka v našem článku.

 

Rybník labuť

 

Jedná se o jednou z nejkrásnějších vodních ploch v Krčském lese. Historicky byl však menší a skládal se ze dvou oddělených částí. Mezi nimi vedla stará Vídeňská silnice, spojnice Prahy s Vídní, jež byla první uměle budovanou silnicí v habsburské říši. Původně byl rybník Labuť také průtočný, nyní je nádrž již obtékaná. Tento rybník je domovem mnoha druhů ptáků a nabízí nádherné odrazy okolní přírody na své hladině, což z něj činí ideální místo pro fotografování.

 

Dolnomlýnský a Hornomlýnský rybník

 

Dalšími zajímavými vodními plochami jsou Dolnomlýnský a Hornomlýnský rybník. Historie Dolnomlýnského rybníka na jihu Krčského lesa sahá až do 18. století, kdy se v okolí tehdy rozprostíraly louky spolu s lesem.  U rybníku se nachází také Kunratický mlýn, dříve nazýván také jako Dolní mlýn, byl postaven pravděpodobně v roce 1764. Rybník i mlýn patřili v 19. století mezi oblíbená výletní místa. 

Hornomlýnský rybník, též známý jako Vernerák, se nachází na toku Kunratického potoka a částečně lemuje silnici v ulici K Verneráku. Kunratický potok dále pokračuje do Dolnomlýnského rybníka a následně protéká Krčským lesem.

Tyto rybníky jsou ideální pro fotografování vodní fauny a flóry a pro romantické procházky kolem jejich břehů. Často na nich uvidíte plout také kachní rodinku.

 

Černé jezírko

 

Malé jezírko s dešťovou vodou je tajemné a klidné místo, které okouzlí každého návštěvníka Krčáku. Takzvané černé jezírko se nachází zhruba 600 metrů východně od zříceniny Nového hrádku. Na podzim bývá celkem čisté, v létě naopak občas celé zezelená. Tmavá voda jezírka a okolní les vytvářejí jedinečné snímky, které stojí za to zachytit.

 

Studánky

 

Krčský les je také bohatý na studánky, z nichž nejznámější jsou Urešova, Žofinka a Václavka. I když je v pramenech vody v posledních letech méně než dříve, některé z nichstále nabízejí svěží a čistou vodu a jejich okolí je ideální pro klidné posezení a relaxaci. Fotografové ocení krásné detaily a přírodní scenérie, které studánky nabízejí.

Dozvědět se více o vodních plochách v Krčském lese se můžete dozvědět v našem článku Rybník Labuť a íjiné vodní plochy v Krčáku

 

Ať už jste začínající fotograf nebo zkušený profesionál, tato místa vám nabídnou nespočet možností pro úchvatné snímky. Přesné lokace a více zajímavých míst naleznete v naší interaktivní mapě.

Pokud se vám podaří zachytit fotografii v Krčském lese, o kterou byste se chtěli podělit, pošlete nám ji na info@krcakzije.cz nebo do zpráv na sociálních sítích FacebookInstagram.