Přírodní památka Údolí Kunratického potoka

Kamenité stezky, šumění vody a unikátní pohled do geologické historie, to vše tvoří jedinečné místo na jižní straně Prahy - Údolí Kunratického potoka. Čeká vás nádherný pohled na meandry Kunratického potoka a neopakovatelný mikrosvět, který je domovem pro nespočet organismů.

Část Krčského lesa na území 151,99 ha byla za přírodní památkou vyhlášena v září 1988. Chráněná oblast se táhne od Horního mlýna v Kunraticích po rybník Labuť. Chrání se zde nejen nádherné břehové porosty, ale také fauna bezobratlých živočichů a významný geologický profil u zříceniny Nového hradu.

Tato jedinečná chráněná památka na území pražské pánve je skvělou volbou pro procházky v srdci Prahy, pohodovým místem pro odpočinek a také pro studium geologické historie. Jedná se o jeden z nejúplnějších geologických profilů spodního ordoviku (etapa prvohor), najdete zde nejstarší vrstvy až po mladší překryvy.

Památka zahrnuje údolní nivu a přilehlé svahy meandrujícího Kunratického potoka společně s polopřirozenými lesními společenstvy a pozůstatky stepí. Udělejte si čas na procházku a objevte nejen fascinující svět geologie, ale i krásný kout přírody.

 

 

Věděli jste, kde pramení Kunratický potok a kudy pokračuje jeho cesta?

Jeho pramen se nachází u obce Vestec, odtud teče až do Vltavy, kam se vlévá v Braníku před Barrandovským mostem. Do potoka se pak vlévají tři větší potůčky: Olšanský, Vestecký a Kateřinský. A v Krčáku pak tři další prameny – konkrétně Václavka a Roztylský potok.

Jeho délka přesahuje 18 km a průměrný průtok činí 52-72 litrů za sekundu. Jeho cesta začíná pod přelivem z Šeberáku, velká část koryta je vytvořena z betonu se dnem s kamennou rovnatinou. Jednou z nejhezčích částí je právě ta, která prochází Krčským lesem.

 

Kdo hledá, najde i mnoho dalších zajímavostí

Důvodem pro prohlášení území Údolí Kunratického potoka přírodní památkou nejsou jen zákruty Kunratického potoka, ale i různá další společenstva, ať už rostlinná či živočišná. Taková lesní společenstva, pozůstatky stepí i zvláštní geologický profil, to vše je velmi důležité pro zachování pro další generace. Najdete zde například suťové lesy, olšiny, doubravy a další druhy stromů.

Během vašich toulek se zde můžete setkat i s méně obvyklými druhy rostlin, například třemdavou, kruštíkem, křivatcem, koniklecem nebo ojedinělou bělozářkou.

Kromě rostlin, zde žijí i vzácné druhy živočichů, jako jsou některé druhy nosatce, žluna, datel nebo dokonce strakapoud. V nivě Kunratického potoka žije, jako na jednom z mála míst v Praze, hrabošík podzemní.

Při procházce lesem kolem Thomayerovy nemocnice můžete narazit na vzácný druh muflonů. Zajímavostí je i výskyt hřibu bronzového.

 

 

Návštěvníky neláká jen příroda

Přírodní areál nenabízí pouze nekonečné možnosti prozkoumávání přírody, ale také dětská hřiště pro malé dobrodruhy a odpočinkové altány pro unavené návštěvníky. Navštívit můžete zříceninu gotického hradu, který zde nechal na počátku 15. století vybudovat Václav IV. Tento Nový hrad se stal později i místem, kde právě tento český král zemřel.

Pro sportovní nadšence se to každý rok koná řada běžeckých a dalších sportovních akcí. Tou nejznámější je tradiční listopadový běžecký závod Velká kunratická. Kvůli ochraně přírody je sice počet účastníků omezen, určitě to ale neubírá na prestiži a unikátnosti závodu.