Geocaching: objevte skryté poklady Krčského lesa

Pokud přemýšlíte, jak si zpestřit váš příští výlet do Krčáku, máme pro vás hravé řešení: geocaching! Pojďte se podívat, jak tato hra funguje a kde můžete lesní poklady najít.

Geocaching je možná v dnešní době už zbytečné představovat. Hra, která propojuje turistiku, GPS a logické myšlení, které je nutné k nalezení ukrytých krabiček, se stalo oblíbenou aktivitou výletníků po celém světě. Těmto krabičkám se říká cache, keše či kešky a mohou obsahovat různé předměty. Nejčastěji jde o malé hračky nebo figurky, které mají nalákat hlavně děti k aktivitě v přírodě. Dítě, nebo jakýkoli jiný nálezce, má pak nalezený předmět vyměnit za svůj, který bude stejné nebo vyšší hodnoty. Přesná pravidla toho, co patří a nepatří do kešky naleznete na webových stránkách geocaching.com.

Kromě předmětů, které slouží k výměně lze ale najít i oficiální „geomince,“ které mají za úkol se posouvat do dalších a dalších kešek. Tyto mince mají na sobě sledovací číslo, které, když zadáte na geocaching.com, tak zjistíte, kam má mince namířeno a tím směrem ji máte za úkol posunout. Může se tak třeba stát, že narazíte na minci, která procestovala i hezký kus světa. V neposlední řadě byste v nich také měli najít tzv. „logbook,“ do které se máte podepsat, čímž potvrdíte, že jste na daném místě skutečně byli.

 

 

Kde v Krčáku hledat poklady

Pojďme se podívat, jak je na tom s geocachingem Krčský les a jeho okolí, a že jich tu opravdu není málo. Nejsevernější keška se schovává přímo mezi Městským okruhem a retenční nádrží Interlov na jednom z místních topolů. Keškám umístěných na stromech se říká „biltema“ a většinou je pro její dosažení nutné použít nějaký dlouhý klacek, trekovou hůl, anebo nejlépe speciální teleskopické vybavení. Rozhodně se však na strom nepokoušejte vylézt, jednak je to proti pravidlům a hlavně hrozí nebezpečí úrazu.

Směrem na západ se jedna keška stejného typu schovává na místě, kde v 19. století stával lesní hostinec Hájovna, kterému jsme se podrobně věnovali třeba v tomto článku. Dnes zde však už bohužel najdete pouze jeho ruiny, ale určitě se stále jedná o místo, které stojí za to navštívit i kdyby jen pro schovaný poklad.

Když se vydáte dále na jih, kousek od hotelu Nosál a restaurace Za Větrem, tak zde najdete kešku, pro jejíž objevení musíte nejdříve vyřešit sérii otázek, ze která vám vyjde tajenka, která vám odhalí přesné souřadnice. Tyto „mystery kešky“ jsou zpravidla složitější k nalezení a jsou určené pro zkušenější kačery (objevitelé kešek), proto nezoufejte, pokud vám nalezení tohoto typu kešky bude trvat déle.

 

 

Keška ukrytá u tajemného schodiště

O tajemném schodišti v Krčském lese jsme už psali několikrát. Co jsme ale v sérii článků nezmínili je, že se zde schovává opět jedna hádanková keška. Když zodpovíte sérii otázek o historii tohoto schodiště, vyjde vám tajenka, kde kešku najít. Na spoustu z nich najdete odpovědi přímo v našich článcích.

Poslednímu typu kešek, který vám představíme, se říká multi-cache, multina anebo sériovka. Jedná se o sérii míst, kde jsou kešky umístěné a tvoří tak trasu, po které se máte vydat. Pár takových se nachází i v Krčském lese. Jedna vás zavede po studánkách Kunratického lesa a její začátek najdete kousek od altánku u pramene Václavka. Trasa nemá ani 5 km, a tak jde o velmi nenáročnou procházku.

 

 

Kočičí oči vás dovedou k pokladu v noci

V lese u Horních Roztyl můžete také najít i jednu kratší sériovku, které se říká „Cat’s Eyes“ neboli Kočičí oči. Trasa má sice pouhé 2 km, ale o to napínavější je, že je určena, aby se šla v noci. Pokud se k nalezení tohoto pokladu rozhodnete, tak kočárky a ty nejmenší nechte spíše doma a rozhodně nezapomeňte na čelovky.

Přejeme vám spoustu úspěchu při hledání a doufáme, že váš tato aktivita přivede i na nějaká dosud neobjevená místa.