Krčský les a jeho 12 „nej“

Kunraticko-michelský les, lidově známý jako Krčák, je jedním z největších pražských lesů a nejoblíbenějších rekreačních lokalit v celé metropoli. Není tak divu, že je též držitelem několika rekordů a kuriozit, které si v tomto článku představíme.

Status největšího pražského lesa Krčský les nemá, první příčku s přibližně třikrát větší rozlohou drží les Klánovický. Krčák, který se skládá z lesa Kunratického a Michelského je však hned na druhém místě. Je tak větší než například lesní plochy v Divoké Šárce nebo Prokopské a Dalejské údolí.

Kromě toho se může Krčský les pyšnit například tím, že se jeho plocha za posledních sto let zvětšila zhruba o třetinu a jeho přirozená hranice nebyla nikde narušena. Je tak i jednou z přírodních lokalit v Praze s největší kontinuitou. Pojďme se však nyní podívat, v čem Krčák nad ostatními lesy i parky skutečně vyniká.

 

 

Zde je 12 „nej“ Krčského lesa:

 

1. Nejstarší lesní kros

Koná se tu nejstarší krosový běžecký závod náročným lesním terénem v Praze. Legendární závod Velká Kunratická, který současně patří bezi vůbec nejstarší závody v celém Česku, se běhá bez přerušení každoročně už od roku 1934.


2. Nejmohutnější stromy na světě

V Krčském lese rostou hned tři exempláře vzácného stromu sekvojovce obrovského, původem z Kalifornie, který je nejmohutnějším druhem stromu na celé planetě. Váha u největších jedinců dosahuje až neuvěřitelných 2 000 tun.


3. Nejzachovalejší hradní zřícenina

Na vrcholu Krčského lesa se skrývají pozůstatky královského gotického hradu z 15. století, který je známý pod názvy Nový hrádek nebo Nový hrad u Kunratic. Historie hradu však byla velmi krátká, pár let po dokončení zde jeho majitel král Václav IV. zemřel a o dva roky později byl následně dobyt husity. I tak se nám z této doby zachovala relativně velká část základů hradu.

 


4. Nejstarší lesní restaurace

V lokalitě Krčského lesa se nachází hned několik proslulých výletních restaurací, ze kterých některé fungují až dodnes. Mezi ty zaniklé patří například hospoda v bývalém Kunratickém mlýnu z 18. století nebo vyhlášená restaurace V Hájově postavená v 19. století. Nejstarší podnik se dokonce pyšní tradicí z přelomu 15. a 16. století.


5. Nejzáhadnější schodiště v Praze

Ve svahu uprostřed Krčáku se v houští skrývá monstrózní stavba v podobě zničených betonových schodů. Dlouhé roky tuto ruinu míjely davy návštěvníků, ale nikdo nevěděl, kdy zde byly schody postaveny a jaký byl jejich účel. To se nám podařilo v letech 2018 až 2020 rozluštit ve dvou detektivních článcích, které si přečetly desítky tisíc čtenářů a Česká televize na jejich základě natočila reportáž.

 


6. Nejtajemnější pražský les

Ačkoliv přes den, a zvláště pak během léta, je Krčský les jak z pohádky, v noci dokáže nahnat pořádnou hrůzu. Svůj podíl na tom má i jeho temná historie, která je už od středověku spojena s řadou tragických událostí, vražd nebo sebevražd.


7. Nejvíce nejednoznačný název

Krčský les, Kunratický les, Michelský les a další. Řeč je přitom stále o tom samém místu. Krčák je totiž lesem s nejvíce nejednoznačným názvem. Nikdy se nenajde alespoň polovina obyvatel, která by se shodla na jednom pojmenování.

 


8. Nejpočetnější stádo muflonů

V Krčáku můžete kromě srnek, bažantů nebo zajíců potkat také volně se pohybující muflony. Na ty narazíte nejčastěji v Údolí Kunratického potoka a u Thomayerovi nemocnice. Stádo, které zde bylo uměle vypuštěno v šedesátých letech minulého století, je nejpočetnějším volně žijícím stádem muflonů v Praze.


9. Nejvhodnější les na výlet s kočárkem

Do Krčského lesa se dá kromě auta dostat velmi pohodlně i městskou hromadnou dopravou. Po celém obvodu jsou rozmístěny autobusové zastávky a jen sto metrů od Krčáku je nejbližší stanice metra Roztyly – ta je navíc od roku 2015 vybavená výtahem. V lese jsou pak desítky kilometrů různě náročných tras včetně jedné speciální vozíčkářské trasy s asfaltem, která vede křížem krážem lesem. Díky tomu je Krčák nejvhodnějším lesem na výlet s kočárkem.

 


10. Největší koncentrace dětských hřišť

Ze všech pražských lesů a parků se v lokalitě Krčáku nachází největší počet dětských hřišť – v lese samotném a jeho nejbližším okolí najdete více než třicet hřišť pro děti. Prohlédnout si je můžete například v naší interaktivní mapě.


11. Nejvíce možností ke sportu

Kromě spousty dětských hřišť najdete v Krčáku a okolí také přes čtyři desítky nejrůznějších sportovišť – kromě běžných sportů, jako je basketbal, fotbal, tenis nebo ping pong, si tu můžete zacvičit i na několika fitness a workoutových hřištích nebo dokonce využít sportoviště na parkour či discgolf. Celkem si v Krčáku můžete vyzkoušet více než stovku různých sportů.

 


12. Nejzajímavější les v Praze

A nad rámec všeho výše zmíněného si troufáme Krčský les označit tím vůbec nejzajímavějším lesem v celé Praze. Ať už jde o jeho bohatou historii, zajímavé stavby, přírodní úkazy nebo nezaměnitelnou atmosféru, na ploše více než 300 hektarů máte k dispozici desítky kilometrů tras a hlavně stovky míst, která stojí za to navštívit a prozkoumat – a využít k tomu můžete náš magazín Krčák žije nebo praktickou interaktivní mapu.