Na území Krčského lesa je kromě několika restaurací pro občerstvení a mnoha laviček k odpočinku rozmístěno dohromady také více jak 14 altánů. Ty jsou nedílnou součástí lesa již po desítky let, dokonce už během první republiky jich bylo po Krčáku několik rozmístěno - na historické fotografie se můžete podívat v galerii na konci článku.
Většina z aktuálních altánů má kulatý, respektive šestiúhelníkový tvar se špičatou střechou, několik je obdélníkových se střechou ve tvaru áčka, čímž vzdáleně připomínají takové lesní autobusové zastávky, jeden altán je též obdélníkový, ale se špičatou střechou. A nemůžeme zapomenout zmínit ani takzvaný Velký altán. Kromě 14 veřejně přístupných altánu se v lese a okolí nalézá ještě spousta dalších. V tomto díle seriálu 10 zajímavostí v Krčáku si představíme ty nejoblíbenější.
Vyhlídky i s ohništěm
Přibližně 150 metrů jihovýchodně od altánu u rybníka Labuť, o kterém jsme psali již v předchozím článku, nalezneme na kopci další přístřešek, vedle něhož je také piknikový stůl s lavicemi. Další dva altány jsou v blízkosti hotelu Nosál a Grill Restaurantu Za Větrem. Větší podélný je na cyklotrase A22 a žluté turistické stezce, jež vede ulicí Na Ovčíně, druhý a také nejmenší v celém lese je pak součástí dětského hřiště. Kousek od něj se tyčí dva sekvojovce obrovské z poloviny 20. století, které byly vypěstovány ze semen sekvojovců v zámeckém parku v Ratměřicích na Benešovsku. Jedná se o jediné dva stromy tohoto druhu na území hlavního města. Jeden soukromý bíle natřený altán, který do našeho výčtu nepočítáme, leží na pozemku zahrady zmiňovaného hotelu Nosál.
Další přístřešek je kousek od oblíbené vyhlídky na kopci jihovýchodně od Thomayerovy nemocnice. U tohoto altánu najdeme také veřejné ohniště, takže si tu můžete na odpoledním výletu opéct buřty nebo třeba brambory v alobalu. Na samotné vyhlídce svého času stával menší podezděný altánek, na jeho místě však dnes najdete jen podstavec.
Po žluté trase
Tři altány jsou rozmístěny v údolí Kunratického lesa na trase žluté turistické značky a cyklostezky A212. Jeden je kousek od restaurace Na tý louce zelený, druhý poblíž restaurace U Krále Václava IV. a třetí na jihu lesa mezi zříceninou Nového hrádku a Kunratickým mlýnem. Poslední zmíněný je zajímavý i tím, že se nenachází přímo na úrovni cesty, ale ve svahu, takže k němu vedou dřevěné schody se zábradlím.
Další jednoduchý přístřešek s pár lavičkami a dřevěnými houpačkami je zhruba půl kilometru východně od Nového hrádku po modré turistické stezce. Altán s plechovou střechou je pak umístěn ve svahu na cyklotrase A215, přibližně 200 metrů na východ od restaurace U Krále Václava IV. Dva další altány jsou na zelené stezce, součástí jednoho z nich je opět menší lesní dětské hřiště. Posledním ze třinácti malých altánů je ten, který se nachází kousek od pramene Václavka. Nechybí ani větší dětské hřiště s několika houpačkami, prolézačkami a skluzavkou.
Altán jako zámek
Největší pozornost ale patří takzvanému Velkému altánu ve východní části lesa u srubu Gizela, kudy vede modrá turistická stezka a cyklotrasa A22. U srubu Gizela se nachází také ohniště, pár laviček, dětské hřiště a také krásné lesní fotbalové hřiště. Velký altán má kromě klasické kruhové části také dvě boční místnůstky, tvarem tak připomíná menší zámek nebo hrad. Altán, po jehož vnitřním obvodu jsou lavice, je ze dřeva, ale jeho spodní část je podložená kameny. Velký altán je oblíbenou výletní zastávkou již po desítky let, dokonce zde stál už za první republiky. Na první pohled se za nezmála 100 let tolik nezměnil, jen tehdy nebyl posprejovaný a plný odpadků. V galerii níže na konci článku se můžete podílat na historickou fotografii Velkého altánu z poloviny 30. let 20. století, autorem snímku je Josef Novák.