Zookoutky a restaurace v Krčském lese

Ze stovek tisíc návštěvníků ročně tvoří značnou část rodiny s dětmi. Krčák je láká nejen dětskými hřišti, sportovišti nebo vyhlídkami, ale také oblíbenými zookoutky a spoustou míst k občerstvení. Na vše se v dnešním díle seriálu 10 zajímavostí v Krčáku podíváme.

Pokud se vám nepoštěstí vidět volně pobíhající muflony nebo srny, o kterých byla řeč v předchozím díle našeho průvodce, můžete navštívit jeden ze dvou zookoutků v jižní části lesa. První se nalézá v blízkosti oblíbené restaurace U Krále Václava IV. Stačí popojít kousek západně směrem do lesa, po chvíli mineme hájovnu a po levé straně narazíme na velký výběh se zvířaty, kde se děti můžou podívat například na srnky či daňky skvrnité. Druhý, o něco menší zookoutek je o přibližně 700 metrů dál u restaurace Na tý louce zelený. Součástí zahrady je velké dětské hřiště, několik pískovišť, malé indiánské týpí a sochy vyřezávané ze dřeva.

Ve stopách hostince Václava IV.


Když už jsme u těch restaurací, pojďme se podívat, kde všude se můžete na procházce po Krčském lese zastavit na oběd nebo kávu. Nejznámější jsou pravděpodobně dříve zmíněné lesní restaurace Na tý louce zelený a U Krále Václava IV. Obě dvě se nachází kousek od sebe na území údolí Kunratického potoka a kromě zookoutků a dětských hřišť vás určitě potěší i velká nabídka pokrmů. Restaurace U Krále Václava IV. údajně leží na stejném místě, kde nechal sám Václav IV. vybudovat hostinec, který by byl blízko jeho Nového hrádku. Restaurace, jež prošla v roce 2012 kompletní rekonstrukcí, navazuje na tuto hostinskou tradici. 

Oblíbeným místem je také Grill Restaurant Za Větrem u hotelu Nosál. Ten je jednoduše dostupný od stanice metra Roztyly, kde svou trasu začíná nebo končí mnoho výletníků. Během oběda zde bývá většinou plno, proto doporučujeme se zde před výletem posilnit třeba již v dopoledních hodinách či sem skočit až po vycházce na nějaký dobrý dezert. Pár desítek metrů odtud se nalézá také velké dětské hřiště s dvěmi velkými památnými sekvojovci obrovskými a na opačné straně zase lesopark Nové Roztyly s veřejným discgolfovým hřištěm.

 

Hotely i venkovní grilování

V oblasti Krčského lesa se ale nejedná o jediné restaurace, které stojí za povšimnutí. Přímo v lese, kousek od Velkého altánu, funguje oblíbený srub Gizela, kde se často konají akce pro děti, grilovačky, sportovní soutěže, ale dokonce i živé koncerty kapel, ať už uvnitř srubu, nebo na louce. V minulosti tady na venkovním pódiu zahrála třeba kapela Sto zvířat. Další místa k občerstvení se nacházejí na cestách okolo lesa. Je to například restaurace Lokai – Koliba v severovýchodním cípu či hotel Globus s restaurací Terassa, který je jen kousek od Lokai – Koliba. U rybníka Labuť je otevřená restaurace a penzion U Labutě. Ten se pyšní středověkou tradicí, podobně jako restaurace U Krále Václava IV.

Ať už se během vycházky zastavíte na jídlo kdekoliv, je Krčák ideálním místem na kratší i celodenní výlety pro celou rodinu, během kterých můžete spojit přírodu, sport, poznávání na naučné stezce a právě oběd nebo večeři v jedné z restaurací. Pokud se o Krčském lese chcete dozvědět více, přečtete si i další díly našeho seriálu 10 zajímavostí v Krčáku. Více informací a přesné umístění všech restaurací naleznete v naší interaktivní mapě