Nepropásněte registrace na letošní Velkou Kunratickou

85. ročník tradičního běžeckého závodu Velká Kunratická se uskuteční v neděli 11. listopadu 2018. Začátek registrací se už blíží a je opět jasné, že na všechny se nedostane.

Kultovní závod v Kunraticko-michelském lese se koná pravidelně již od roku 1934. Historicky tak patří mezi vůbec nejstarší běžecké závody v České republice. Díky své popularitě se ho každoročně chtějí zúčastnit tisíce běžců, kapacita je však omezená a tak, kdo zaváhá, neběží.

Registrace na závod Velká Kunratická 2018 budou spuštěny v úterý 9. října ve 20:00. Celkem se vyhlašuje 27 kategorií a poběží se po 6 různých trasách o vzdálenostech od 370 metrů do 3100 metrů, z čehož 3 trasy jsou určeny pro dětské kategorie. Ve všech kategoriích se pak startuje ve dvojicích po časových intervalech deseti vteřin. Na přesnou trasu závodu hlavní kategorie se můžete podívat v naší interaktivní mapě.

V současnosti je limit závodníků omezen na 2700 na trase přes Nový hrádek a 3600 běžců celkem. O hlavní kategorii je přitom takový zájem, že jsou již několik minut po spuštění kapacity plné. Pokud se tedy opravdu chcete zúčastnit, 9. října buďte před 8. hodinou večerní připraveni.

A proč jsou vlastně limity nastaveny tak striktně, když zájem o účast je přibližně dvakrát až třikrát větší? Vliv na tyto omezení mají hlavně 80. léta minulého století, kdy se závod rozrostl do opravdu masových rozměrů. Zatímco během prvních deseti ročníků účast nepřesáhla padesát běžců a v šedesátých letech se stále jednalo „jen“ o několik set závodníků, tak 49. závod v roce 1982 zaznamenal rekordní účast 9128 osob.

Tak velkou zátěž lesa museli v následujících letech začít řešit orgány pečující o ochranu přírody. I tak se účast dalších ročníků během 80. let pohybovala okolo 5000 – 6000 běžců. Trasa před Nový hrádek však byla omezena na 3500 osob. V 90. letech pak Velká Kunratická zaznamenala pokles registrovaných běžců a následně přišly i další opatření. Z důvodu ochrany životního prostředí byly později limity nastaveny na 1750 běžců okolo zříceniny Nového hrádku a 3400 celkem ve všech kategoriích. Pro ročník 2018 je maximální počet běžců přes Nový hrádek 2700 a 3600 celkem. Pořadatel má však právo tyto limity kdykoliv změnit.

Přihlášky do závodu se podávají prostřednictvím on-line registračního formuláře na webu Velké Kunratické, kde také naleznete všechny důležité informace a další materiály.