Čím krmit a čím rozhodně nekrmit zvěř v Krčském lese

Neznalost mnohých návštěvníků nejen Kunratického lesa stále ohrožuje životy tamních zvířat. S dobrým úmyslem přinesou srnkám nebo muflonům něco k snědku, ve výsledku je však mohou zabít.

Možná si ještě pamatujete na případ z konce roku 2017, kdy během vánočních svátků uhynul srnec z Krčského lesa, kterého návštěvníci krmili pečivem. Právě pečivo je jedním z nejčastějších projevů neznalosti v krmení zvířat. I přes to, že se tehdy Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy pokoušela umírajícího srnce zachránit, nepodařilo se jí to. Srnci mají bohužel velmi citlivé trávení, a tak jen pár malých kousků pečiva pro ně může být smrtelných. Srnci, stejně jako třeba kozy nebo ovce, patří mezi přežvýkavce, kteří nemohou strávit lepek, jenž jim překyseluje bachor.

Obdobný osud jako srnce z Krčáku potkal stejný rok také srnce a kozu v zookoutku v Malé Chuchli. I přes varovné cedule naházeli návštěvníci do výběhu velké množství mrkve a pečiva. Ani jedno ze zvířat nakonec nepřežilo. Bohužel ani po těchto událostech se lidé stále neponaučili, poslední březnový víkend roku 2019 tak došlo v zookoutku v Krčském lese k další tragédii. Tříletý daněk Alfons uhynul vinou nevhodného krmiva od návštěvníků. Malý daněk se navíc před smrtí trápil několik hodin a ani zásah zaměstnanců Lesy hl. m. Prahy mu již nedokázal pomoci.

Nejlepší variantou je zcela se krmení vyhnout. Když už se pro něj přece jen rozhodnete, je vždy rozumné obrátit se na místní organizaci, jež má daný les nebo zookoutek na starost, a hlavně dodržovat pravidla, která najdete na informačních cedulích. Pokud je zde úplný zákaz krmení zvířat, v žádném případě jej neporušujte. I o volně žijící zvířata ve všech městských lesích se starají místní myslivci a lesníci, kteří potravu pravidelně umisťují do krmelců. Je tomu tak i v případě Krčského lesa, kde zvěř rozhodně nehladoví. Pro mnohé návštěvníky je však krmení srnek a muflonů oblíbenou zábavou a ve většině případů se na lesníky s dotazem neobrátí.

Čím vlastně volně žijící zvířata i ta v zookoutcích krmit můžete a čemu se raději vyhnout? Projděte si stručný přehled.

Pečivo – rozhodně ne! I malé množství může být pro zvířata smrtelné.

Cukroví – rozhodně ne! Pokud máte po Vánocích stále ještě doma zbytky nedojedeného cukroví, určitě je nenoste do lesa.

Řízky – rozhodně ne! Ani řízky, ať už obalované, nebo ne, nejsou vhodné.

Uzeniny – rozhodně ne! Stejně jako řízkům, i veškerým uzeninám se vyhněte.

Vánočka – rozhodně ne! Možná vám od Vánoc zbyl i kousek tvrdé vánočky, ani ta ale není pro zvířata bezpečná.

Bramborový salát – rozhodně ne! Někdo se možná bude divit, ale najdou se i tací, kteří chtějí dát ochutnat svůj bramborový salát srnkám v lese.

Seno – je v pořádku. Seno do krmelců je určitě vhodnější než vše výše zmíněné.

Ovoce – je v pořádku. Nutno však pamatovat na to, že pouze v přiměřeném množství. Velký pytel jablek raději k lesu nevozte. Určitě také ne přemrzlé ovoce, i to může ublížit.

Zelenina – je v pořádku. Stejně jako u ovoce ale nezapomínejte, že pouze v přiměřeném množství.

Šrot – je v pořádku. Opět jen v malém množství.  

Obiloviny – jsou v pořádku. Obiloviny jako ječmen a oves jsou vhodné, nezapomínejte na přiměřené množství.

 

Důležité je vždy používat selský rozum. Než se rozhodnete zvířatům něco dát, ověřte si, že jim to skutečně neublíží. V nejlepším případě se zeptejte místní organizace, jež se o zvířata v lokalitě stará. Pamatujte také na to, že i vhodné krmivo může být ve větším množství nebezpečné. Pokud tedy ke krmelci přinesete jablka a na místě již najdete krmení od jiného návštěvníka, raději nic dalšího nepřidávejte a udělejte si výlet někdy jindy. Případně se vypravte k jinému krmelci, kterých je například v Krčáku hned několik. Jedním z nich je také krmelec, který na podzim nově postavili žáci druhých tříd Základní školy Pošepného náměstí. Poznáte ho jednoduše podle malého kovového štítku společnosti Passerinvest Group, jež akci pro žáky pořádala.