Na co vyrazit do Krčáku? Přehled jedlých pokladů lesa

Třebaže na to často zapomínáme, příroda kolem nás je bohatá na ovoce, houby a jiné plodiny, které tam jen čekají na to, až je posbíráme. Připravili jsme si pro vás podrobný přehled všech plodin, které můžete v Krčském lese najít, včetně jejich umístění i pár tipů, co z jednotlivých pokladů lesa lze vytvořit.

Vycházeli jsme při tom hlavně z interaktivní mapy z internetového portálu naovoce.cz, na které si můžete ověřit, že toho skutečně není málo. Kromě klasických borůvek, ostružin a bezu vás možná překvapí, že v Krčáku a jeho okolí najdete i například višně, rakytník a dokonce i moruše.

Seznam plodin jsme pro vás seřadili od těch, které zrají nejdříve a na které se tedy vyplatí vyrazit co možná nejdříve, až po ty, které je třeba ještě chvíli nechat vyzrát. Jednotlivá místa jsou proklikávatelná přímo do mapy, tak neváhejte prozkoumat konkrétní lokality, kde si při příští procházce můžete udělat zastávku. 

 

 

Celoletní záležitostí je bezesporu bez. V Krčském lese najdete konkrétně bez černý, který má být vhodný ke konzumaci od května až do září. Najít byste ho měli hned u vstupu do lesa směrem k sídlišti Chodov a poté také pár keřů u Horních Roztyl. Bezový sirup určitě nemusíme nikomu představovat. Pokud jste ho sami ještě nikdy nedělali, tak to rozhodně stojí za zkoušku. Je to opravdu snadné a chutná stokrát lépe než ten kupovaný. Hitem léta jsou také bezové řízky, které poslouží jako odlehčená verze těch kuřecích nebo vepřových.

Na borůvky už určitě přišel ten správný čas. V Krčském lese je můžete najít ve velkém minimálně na dvou místech, hledejte je převážně v okolí borovic (například zde nebo zde). Z důvodu sucha budou plody pravděpodobně drobnější, ale sbírat už se dají. Pokud budete mít zrovna štěstí a nasbíráte jich hromadu, pak je určitě doporučujeme použít například do koláče s drobenkou. Borůvky jsou také skvělé jako posypka na zmrzlinu, kterou tím obohatíte o důležité vitamíny a antioxidanty, které tyto bobule obsahují. Při troše štěstí kromě borůvek narazíte i na drobné lesní jahody.

I na třešně a višně už nám dozrálo. Na třešně se musí vyrazit do okolí Roztyl, kde je najdete na třech místech (1, 2, 3). Višně pak bohužel najdete jen na jednom místě v Horních Kunraticích. Když se řeknou třešně, tak nás všechny určitě napadne bublanina. Z višní je pak naprosto dokonalý džem. Těsně vedle třešní najdete i několik stromů švestky, které zrají v srpnu. Ty se hodí na koláče či na oblíbená povidla.

V srpnu pak mají vyzrát i ostružiny, které u nás v Krčáku také najdete hned na několika místech. Několik keřů najdete zhruba uprostřed lesa, další najdete u Václavského potoka a několik jich je i u Horních Roztyl. Ostružiny obsahují vitamín C a vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro zdravou pleť i duševní zdraví. Výborné jsou neupravené, jako džem anebo je z nich i výborný sirup.

 

 

Nezvyklou plodinou, kterou můžete také v srpnu sbírat, jsou moruše. Plody morušovníku, které se vzhledem podobají ostružině, mohou být buď černé nebo bílé barvy. Název tohoto stromu vám možná evokuje hedvábí a to proto, že housenky motýla bource morušového se živí výhradně jeho listy. Ačkoli je tento strom v Čechách spíše vzácný, je možné, že ho budete potkávat častěji a častěji. Oteplování klimatu totiž jeho množení značně usnadňuje. Moruše jsou bohaté na léčivý přírodní antioxidant zvaný resveratrol, není tak úplně od věci se s ním seznamit. Několik stromů najdete v areálu Thomayerovy nemocnice. Plody se opět hodí buď k přímé konzumaci, výrobě sirupu, anebo je z nich i výborný čaj.

Další na vitamín C vysoce bohatou plodinu, kterou u nás najdete, je rakytník, který roste na parkovišti u Šustovy kliniky. O rakytníku se říká, že jde o skutečnou superpotravinu kvůli jeho množství zdraví prospěšných látek, kterými jsou například provitamín A (beta karoten), vitamíny B (B1, B2, B3, B6, B9), ale i vitamíny C, D, E, F nebo K. Rakytník můžete přeměnit opět na sirup, džem a dokonce se i skvěle hodí jako příloha ke zvěřině či krůtě.

Srpnem ale sběr určitě nekončí. I koncem léta najdete v okolí Krčského lesa několik stromů, ze kterých si můžete něco nasbírat. Ořešáků je v okolí několik. Dvě místa (1, 2) najdete pod Dolnomlýnským rybníkem a další dvě (1, 2) u rybníka Labuť. Na vlašské ořechy se ale můžete vydat i do Horních Roztyl anebo do Horních Kunratic. Ořechy se určitě vyplatí ponechat si na Vánoce, kdy je využijete při pečení cukroví.

Dále také odkazujeme na keře šípkové růže, které najdete například na Zelené louce. Ze šípků je výborný čaj a ještě lepší omáčka. Tato plodina se ale už opravdu hodí až spíše k chladnějším měsícům.

V neposlední řadě pojednáme o houbách, na které se do Krčáku také chodí spíš až na podzim. V současném suchém období se může zdát, že na houby snad ani nedojde, a tak nezbývá, než doufat. Až skutečně naprší, což doporučujeme sledovat pomocí Hlásné a předpovědní povodňové služby Českého hydrometerologického ústavu, díky kterému budete přesně vědět místo, kde naprší, určitě košíky naplníte.

 

 

Nezbývá nám tedy nic jiného, než vám popřát úspěšný sběr a mnoho hezkých nálezů. Určitě je ale dobré nezapomenout, že jste v lese, kam chodí i ostatní lidé a kde žije spousta dalších živočichů. Sbírejte tedy pouze pro vlastní potřebu a buďte u toho ohleduplní k okolní přírodě.